Atlantic Council-ის თავისუფლებისა და კეთილდღეობის ცენტრმა გამოაქვეყნა „გლობალური ატლასი – 2026“, რომელშიც გაანალიზებულია 171 ქვეყნის მაჩვენებლები 2025 წლის შედეგების მიხედვით. კვლევამ საქართველოსთვის საპირისპირო ტენდენციები აჩვენა: ქვეყანამ მიაღწია საუკეთესო შედეგს დაკვირვების მთელი ისტორიის განმავლობაში კეთილდღეობის დონის მიხედვით, მაგრამ ამავდროულად განაგრძო პოზიციების დაკარგვა თავისუფლების დონის მიხედვით.
მოხსენების თანახმად, საქართველოს კეთილდღეობის ინდექსი 1995 წელს 59.0 ქულიდან 2025 წელს რეკორდულ 78.2 ქულამდე გაიზარდა. ამან ქვეყანას საშუალება მისცა მსოფლიო რეიტინგში 43-ე ადგილი დაეკავებინა. ზრდის ძირითადი ფაქტორები იყო მშპ-ის ზრდა ერთ სულ მოსახლეზე, ასევე ჯანდაცვის სფეროში მაჩვენებლების გაუმჯობესება.
ამავდროულად, თავისუფლების ინდექსი კვლავაც იკლებდა. მაქსიმალური 75.4 ქულის შემდეგ ის 2024 წელს 68.4 ქულამდე შემცირდა, შემდეგ კი კიდევ 2.2 ქულით დაეცა – 2025 წელს 66.6 ქულამდე. შედეგად, საქართველომ 171 სახელმწიფოს შორის მხოლოდ 73-ე ადგილი დაიკავა.
თავისუფლების ინდექსი ითვალისწინებს ეკონომიკური, პოლიტიკური და სამართლებრივი ინსტიტუტების მდგომარეობას, მათ შორის საკუთრების უფლებების დაცვას, კანონის უზენაესობას, კორუფციასთან ბრძოლას, არჩევნების ჩატარებას და სამოქალაქო თავისუფლებების დაცვას. კეთილდღეობის ინდექსი, თავის მხრივ, აფასებს მოსახლეობის შემოსავლების დონეს, ჯანდაცვის ხარისხს, განათლებას, ეკოლოგიურ მდგომარეობას და უმცირესობების უფლებების დაცვას.

Грузия обновила рекорд по уровню процветания, однако потеряла позиции в рейтинге свобод
Центр свободы и процветания при Atlantic Council опубликовал «Глобальный атлас — 2026», в котором проанализированы показатели 171 страны по итогам 2025 года. Исследование показало противоположные тенденции для Грузии: страна достигла лучшего результата за всю историю наблюдений по уровню процветания, но одновременно продолжила терять позиции по уровню свободы.
Согласно докладу, индекс процветания Грузии вырос с 59,0 балла в 1995 году до рекордных 78,2 балла в 2025 году. Это позволило стране занять 43-е место в мировом рейтинге. Основными факторами роста стали увеличение ВВП на душу населения, а также улучшение показателей в сфере здравоохранения.
В то же время индекс свободы продолжил снижаться. После максимального значения 75,4 балла он уменьшился до 68,4 балла в 2024 году, а затем опустился ещё на 2,2 балла — до 66,6 балла в 2025 году. В результате Грузия заняла лишь 73-е место среди 171 государства.
Индекс свободы учитывает состояние экономических, политических и правовых институтов, включая защиту прав собственности, верховенство закона, борьбу с коррупцией, проведение выборов и соблюдение гражданских свобод. Индекс процветания, в свою очередь, оценивает уровень доходов населения, качество здравоохранения, образования, экологическую ситуацию и защиту прав меньшинств.