Atlantic Council-ის თავისუფლებისა და კეთილდღეობის ცენტრმა გამოაქვეყნა „გლობალური ატლასი – 2026“, რომელშიც გაანალიზებულია 171 ქვეყნის მაჩვენებლები 2025 წლის შედეგების მიხედვით. კვლევამ საქართველოსთვის საპირისპირო ტენდენციები აჩვენა: ქვეყანამ მიაღწია საუკეთესო შედეგს დაკვირვების მთელი ისტორიის განმავლობაში კეთილდღეობის დონის მიხედვით, მაგრამ ამავდროულად განაგრძო პოზიციების დაკარგვა თავისუფლების დონის მიხედვით.
მოხსენების თანახმად, საქართველოს კეთილდღეობის ინდექსი 1995 წელს 59.0 ქულიდან 2025 წელს რეკორდულ 78.2 ქულამდე გაიზარდა. ამან ქვეყანას საშუალება მისცა მსოფლიო რეიტინგში 43-ე ადგილი დაეკავებინა. ზრდის ძირითადი ფაქტორები იყო მშპ-ის ზრდა ერთ სულ მოსახლეზე, ასევე ჯანდაცვის სფეროში მაჩვენებლების გაუმჯობესება.
ამავდროულად, თავისუფლების ინდექსი კვლავაც იკლებდა. მაქსიმალური 75.4 ქულის შემდეგ ის 2024 წელს 68.4 ქულამდე შემცირდა, შემდეგ კი კიდევ 2.2 ქულით დაეცა – 2025 წელს 66.6 ქულამდე. შედეგად, საქართველომ 171 სახელმწიფოს შორის მხოლოდ 73-ე ადგილი დაიკავა.
თავისუფლების ინდექსი ითვალისწინებს ეკონომიკური, პოლიტიკური და სამართლებრივი ინსტიტუტების მდგომარეობას, მათ შორის საკუთრების უფლებების დაცვას, კანონის უზენაესობას, კორუფციასთან ბრძოლას, არჩევნების ჩატარებას და სამოქალაქო თავისუფლებების დაცვას. კეთილდღეობის ინდექსი, თავის მხრივ, აფასებს მოსახლეობის შემოსავლების დონეს, ჯანდაცვის ხარისხს, განათლებას, ეკოლოგიურ მდგომარეობას და უმცირესობების უფლებების დაცვას.

The Center for Freedom and Prosperity at the Atlantic Council published the “Global Atlas – 2026”, which analyzes the indicators of 171 countries based on the results of 2025. The study showed conflicting trends for Georgia: the country achieved its best result ever in terms of prosperity, but at the same time continued to lose ground in terms of freedom.
According to the report, Georgia's prosperity index increased from 59.0 points in 1995 to a record 78.2 points in 2025. This allowed the country to take 43rd place in the world ranking. The main growth factors were an increase in GDP per capita, as well as an improvement in healthcare indicators.
At the same time, the freedom index continued to decline. After a maximum value of 75.4 points, it decreased to 68.4 points in 2024, and then dropped by another 2.2 points – to 66.6 points in 2025. As a result, Georgia took only 73rd place among 171 states.
The freedom index takes into account the state of economic, political and legal institutions, including the protection of property rights, the rule of law, the fight against corruption, the conduct of elections and the observance of civil liberties. The prosperity index, in turn, assesses the level of income of the population, the quality of healthcare, education, the environmental situation and the protection of minority rights.