Moody's-მა საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის პროგნოზი გააუმჯობესა
საერთაშორისო სააგენტო Moody’s-მა გადახედა საქართველოს სუვერენული საკრედიტო რეიტინგის შეფასებას, გააუმჯობესა პროგნოზი ნეგატიურიდან სტაბილურამდე, ხოლო თავად რეიტინგი Ba2 დონეზე დატოვა. გადაწყვეტილება ასახავს ქვეყნის ეკონომიკის მდგრადობას და სახელმწიფო ფინანსების სტაბილურობას გარე რისკების ფონზე.
ანალიტიკურ ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ძლიერმა მაკროეკონომიკურმა და ფისკალურმა მაჩვენებლებმა საქართველოს დაეხმარა გეოპოლიტიკური გაურკვევლობის გავლენის შერბილებაში. დამატებითი ფაქტორი გახდა საერთაშორისო პარტნიორებთან მიმდინარე კოორდინაცია, რაც აძლიერებს საბიუჯეტო და მონეტარული პოლიტიკის ეფექტურობას.
Moody’s-ის შეფასებით, საქართველოს ეკონომიკა 2026 წელს 6.4%-ით, ხოლო 2027 წელს 5.5%-ით გაიზრდება. ასევე მოსალოდნელია სახელმწიფო ვალის თანდათანობითი შემცირება — დაახლოებით მშპ-ის 30%-მდე, რაც განიხილება როგორც მდგრადი ორიენტირი ქვეყნისთვის საშუალოვადიან პერსპექტივაში.
ზრდის ძირითად მამოძრავებელ ძალებს შორის სააგენტო გამოყოფს შიდა მოხმარებას და საინვესტიციო აქტივობას, ასევე ტურისტული სექტორის განვითარებას, რომელიც აჩვენებს ნაკადების გაფართოებას და დივერსიფიკაციას. ცალკე ხაზგასმულია საქართველოს როლი, როგორც შუა დერეფნის ლოგისტიკური კვანძი, რაც აძლიერებს სავაჭრო კავშირებს და რეგიონის საინვესტიციო მიმზიდველობას.

To Stable While Affirming Ba2 Rating
International agency Moody's has revised its assessment of Georgia's sovereign credit rating, upgrading the outlook from negative to stable, while affirming the rating at Ba2. The decision reflects the country's economic resilience and stable public finances amidst external risks.
The analytical report notes that strong macroeconomic and fiscal indicators have helped Georgia mitigate the impact of geopolitical uncertainty. An additional factor was ongoing coordination with international partners, which enhances the effectiveness of fiscal and monetary policies.
According to Moody's, Georgia's economy is projected to grow by 6.4% in 2026 and 5.5% in 2027. A gradual reduction in public debt is also expected, to approximately 30% of GDP, which is considered a sustainable benchmark for the country in the medium term.
Among the key drivers of growth, the agency highlights domestic consumption and investment activity, as well as the development of the tourism sector, which shows expanding and diversifying flows. The role of Georgia as a logistics hub for the Middle Corridor, strengthening trade ties and investment attractiveness in the region, is also specifically emphasized.