Moody's-მა საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის პროგნოზი გააუმჯობესა
საერთაშორისო სააგენტო Moody’s-მა გადახედა საქართველოს სუვერენული საკრედიტო რეიტინგის შეფასებას, გააუმჯობესა პროგნოზი ნეგატიურიდან სტაბილურამდე, ხოლო თავად რეიტინგი Ba2 დონეზე დატოვა. გადაწყვეტილება ასახავს ქვეყნის ეკონომიკის მდგრადობას და სახელმწიფო ფინანსების სტაბილურობას გარე რისკების ფონზე.
ანალიტიკურ ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ძლიერმა მაკროეკონომიკურმა და ფისკალურმა მაჩვენებლებმა საქართველოს დაეხმარა გეოპოლიტიკური გაურკვევლობის გავლენის შერბილებაში. დამატებითი ფაქტორი გახდა საერთაშორისო პარტნიორებთან მიმდინარე კოორდინაცია, რაც აძლიერებს საბიუჯეტო და მონეტარული პოლიტიკის ეფექტურობას.
Moody’s-ის შეფასებით, საქართველოს ეკონომიკა 2026 წელს 6.4%-ით, ხოლო 2027 წელს 5.5%-ით გაიზრდება. ასევე მოსალოდნელია სახელმწიფო ვალის თანდათანობითი შემცირება — დაახლოებით მშპ-ის 30%-მდე, რაც განიხილება როგორც მდგრადი ორიენტირი ქვეყნისთვის საშუალოვადიან პერსპექტივაში.
ზრდის ძირითად მამოძრავებელ ძალებს შორის სააგენტო გამოყოფს შიდა მოხმარებას და საინვესტიციო აქტივობას, ასევე ტურისტული სექტორის განვითარებას, რომელიც აჩვენებს ნაკადების გაფართოებას და დივერსიფიკაციას. ცალკე ხაზგასმულია საქართველოს როლი, როგორც შუა დერეფნის ლოგისტიკური კვანძი, რაც აძლიერებს სავაჭრო კავშირებს და რეგიონის საინვესტიციო მიმზიდველობას.

Международное агентство Moody’s пересмотрело оценку суверенного кредитного рейтинга Грузии, повысив прогноз с негативного до стабильного, при этом сам рейтинг оставлен на уровне Ba2. Решение отражает устойчивость экономики страны и стабильность государственных финансов на фоне внешних рисков.
В аналитическом отчёте отмечается, что сильные макроэкономические и фискальные показатели помогли Грузии смягчить влияние геополитической неопределённости. Дополнительным фактором стала продолжающаяся координация с международными партнёрами, что усиливает эффективность бюджетной и денежно-кредитной политики.
По оценке Moody’s, экономика Грузии вырастет на 6,4% в 2026 году и на 5,5% в 2027 году. Также ожидается постепенное снижение государственного долга — примерно до уровня около 30% ВВП, что рассматривается как устойчивый ориентир для страны в среднесрочной перспективе.
Среди ключевых драйверов роста агентство выделяет внутреннее потребление и инвестиционную активность, а также развитие туристического сектора, который демонстрирует расширение и диверсификацию потоков. Отдельно подчёркивается роль Грузии как логистического узла Среднего коридора, усиливающего торговые связи и инвестиционную привлекательность региона.