ყაზახეთი, აზერბაიჯანი და საქართველო გადადიან ერთიანი გრძელვადიანი სატარიფო მოდელის შემუშავებაზე „შუა დერეფნის“ – ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის – განვითარების ფარგლებში. ამის შესახებ განაცხადა ყაზახეთის პრეზიდენტმა, Kassym-Jomart Tokayev-მა, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მუშაობა მიმდინარეობს მარშრუტის ძირითად მონაწილე ქვეყნებთან ერთად.
ინიციატივაში განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება საქართველოზე, რომელიც სტრატეგიულ როლს ასრულებს როგორც სატრანზიტო რგოლი კასპიის რეგიონსა და შავ ზღვას შორის. სწორედ მისი ტერიტორიის გავლით გადის ლოგისტიკური ჯაჭვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ნაწილი, რომელიც აკავშირებს ცენტრალურ აზიას ევროპასთან.
ტარიფების უნიფიკაციის გარდა, სამი ქვეყანა პარალელურად ახორციელებს ინფრასტრუქტურულ პროექტებს: სატვირთო ფლოტის გაფართოებას კასპიის ზღვაზე, ფსკერის გაღრმავებას აზერბაიჯანთან პარტნიორობით, ასევე Kuryk-ის პორტის მოდერნიზაციას. ყველა ეს ღონისძიება მიზნად ისახავს მარშრუტის გამტარუნარიანობის გაზრდას და ლოგისტიკური ხარჯების შემცირებას.
ერთიანი ტარიფის იდეა უკვე რამდენიმე წელია განიხილება. ჯერ კიდევ 2023 წელს საქართველოს მაშინდელმა პრემიერ-მინისტრმა Irakli Garibashvili-მ აღნიშნა მარშრუტზე ბარიერების მოხსნის, პროცედურების გამარტივებისა და რეგიონის პარტნიორებთან ერთად საერთო სატარიფო სისტემის დანერგვის აუცილებლობა.
2022 წელს რეგიონის ქვეყნებმა, მათ შორის საქართველომ, ყაზახეთმა, აზერბაიჯანმა და თურქეთმა, ხელი მოაწერეს „შუა დერეფნის“ განვითარების საგზაო რუკას 2022–2027 წლების პერიოდისთვის. დოკუმენტი ითვალისწინებს ტვირთბრუნვის ზრდას კასპიის და შავი ზღვის რეგიონებს შორის და სატრანსპორტო სისტემების შემდგომ ინტეგრაციას.

Казахстан, Азербайджан и Грузия переходят к разработке единой долгосрочной тарифной модели в рамках развития «Среднего коридора» — Транскаспийского международного транспортного маршрута. Об этом сообщил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, подчеркнув, что работа ведётся совместно с ключевыми странами-участниками маршрута.
Особый акцент в инициативе приходится на Грузия, которая играет стратегическую роль как транзитное звено между Каспийским регионом и Черным морем. Именно через её территорию проходит критически важная часть логистической цепочки, связывающей Центральную Азию с Европой.
Помимо тарифной унификации, три страны параллельно реализуют инфраструктурные проекты: расширение грузового флота на Каспийском море, углубление дна в партнерстве с Азербайджаном, а также модернизацию порта Курык. Все эти меры направлены на увеличение пропускной способности маршрута и сокращение логистических издержек.
Идея единого тарифа обсуждается уже несколько лет. Ещё в 2023 году тогдашний премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили отмечал необходимость устранения барьеров на маршруте, упрощения процедур и внедрения общей тарифной системы совместно с партнёрами по региону.
В 2022 году страны региона, включая Грузию, Казахстан, Азербайджан и Турцию, подписали дорожную карту развития «Среднего коридора» на период 2022–2027 годов. Документ предполагает рост грузооборота между Каспийским и Черноморским регионами и дальнейшую интеграцию транспортных систем.