ყაზახეთი, აზერბაიჯანი და საქართველო გადადიან ერთიანი გრძელვადიანი სატარიფო მოდელის შემუშავებაზე „შუა დერეფნის“ – ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის – განვითარების ფარგლებში. ამის შესახებ განაცხადა ყაზახეთის პრეზიდენტმა, Kassym-Jomart Tokayev-მა, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მუშაობა მიმდინარეობს მარშრუტის ძირითად მონაწილე ქვეყნებთან ერთად.
ინიციატივაში განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება საქართველოზე, რომელიც სტრატეგიულ როლს ასრულებს როგორც სატრანზიტო რგოლი კასპიის რეგიონსა და შავ ზღვას შორის. სწორედ მისი ტერიტორიის გავლით გადის ლოგისტიკური ჯაჭვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ნაწილი, რომელიც აკავშირებს ცენტრალურ აზიას ევროპასთან.
ტარიფების უნიფიკაციის გარდა, სამი ქვეყანა პარალელურად ახორციელებს ინფრასტრუქტურულ პროექტებს: სატვირთო ფლოტის გაფართოებას კასპიის ზღვაზე, ფსკერის გაღრმავებას აზერბაიჯანთან პარტნიორობით, ასევე Kuryk-ის პორტის მოდერნიზაციას. ყველა ეს ღონისძიება მიზნად ისახავს მარშრუტის გამტარუნარიანობის გაზრდას და ლოგისტიკური ხარჯების შემცირებას.
ერთიანი ტარიფის იდეა უკვე რამდენიმე წელია განიხილება. ჯერ კიდევ 2023 წელს საქართველოს მაშინდელმა პრემიერ-მინისტრმა Irakli Garibashvili-მ აღნიშნა მარშრუტზე ბარიერების მოხსნის, პროცედურების გამარტივებისა და რეგიონის პარტნიორებთან ერთად საერთო სატარიფო სისტემის დანერგვის აუცილებლობა.
2022 წელს რეგიონის ქვეყნებმა, მათ შორის საქართველომ, ყაზახეთმა, აზერბაიჯანმა და თურქეთმა, ხელი მოაწერეს „შუა დერეფნის“ განვითარების საგზაო რუკას 2022–2027 წლების პერიოდისთვის. დოკუმენტი ითვალისწინებს ტვირთბრუნვის ზრდას კასპიის და შავი ზღვის რეგიონებს შორის და სატრანსპორტო სისტემების შემდგომ ინტეგრაციას.

Georgia at the Center of a New Logistics Alliance: "Middle Corridor" Shifts to a Single Tariff
Kazakhstan, Azerbaijan, and Georgia are preparing a common tariff model for the Trans-Caspian route and strengthening infrastructure integration
Kazakhstan, Azerbaijan, and Georgia are moving towards developing a single long-term tariff model as part of the development of the "Middle Corridor" – the Trans-Caspian International Transport Route. This was announced by Kazakhstan's President Kassym-Jomart Tokayev, emphasizing that the work is being carried out jointly with the key participating countries of the route.
Particular emphasis in the initiative is placed on Georgia, which plays a strategic role as a transit link between the Caspian region and the Black Sea. It is through its territory that a critically important part of the logistics chain connecting Central Asia with Europe passes.
In addition to tariff unification, the three countries are simultaneously implementing infrastructure projects: expanding the cargo fleet in the Caspian Sea, deepening the seabed in partnership with Azerbaijan, and modernizing the Kuryk port. All these measures are aimed at increasing the route's capacity and reducing logistics costs.
The idea of a single tariff has been discussed for several years. As early as 2023, then-Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili noted the need to eliminate barriers on the route, simplify procedures, and introduce a common tariff system together with regional partners.
In 2022, the countries of the region, including Georgia, Kazakhstan, Azerbaijan, and Turkey, signed a roadmap for the development of the "Middle Corridor" for the period 2022–2027. The document envisages an increase in cargo turnover between the Caspian and Black Sea regions and further integration of transport systems.