მსოფლიო ბანკის ჯგუფმა დაამტკიცა საქართველოსთვის 372 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის სესხის გამოყოფა სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის. თანხები მიმართული იქნება საქართველოს რკინიგზისთვის ახალი ლოკომოტივების შესაძენად, სარკინიგზო ქსელის მოდერნიზაციისა და კახეთის რეგიონში ავტომაგისტრალების მშენებლობისთვის.
დაფინანსება გახდება TC-GATE პროექტის ნაწილი, რომელიც ითვალისწინებს ტრანსკასპიური სატრანსპორტო დერეფნის ქართული მონაკვეთის განვითარებას, რომელიც ევროპასა და აზიას აკავშირებს. პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია რკინიგზის გამტარუნარიანობის გაზრდა, ახალი ელექტრო ქვესადგურების მშენებლობა, ასევე არსებული ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაცია. გარდა ამისა, აშენდება გზის მონაკვეთები ბადიაური – ჭალაუბანი, ჭალაუბანი – ბაკურციხე და გურჯაანი – თელავი.
პროექტის საერთო ღირებულება დაახლოებით 751 მილიონი აშშ დოლარია. მსოფლიო ბანკის გარდა, დაფინანსებაში მონაწილეობის მიღებას აპირებენ აზიის განვითარების ბანკი და აზიის ინფრასტრუქტურული ინვესტიციების ბანკი. საქართველოს ხელისუფლება იმედოვნებს, რომ პროექტის განხორციელება გაზრდის შუა დერეფნის ეფექტურობას, გააუმჯობესებს სატრანსპორტო კავშირებს ქვეყნის შიგნით და გააძლიერებს საქართველოს პოზიციას, როგორც საერთაშორისო ვაჭრობის მნიშვნელოვანი სატრანზიტო კვანძის.

The World Bank Group has approved a $372 million loan to Georgia for the development of its transport infrastructure. The funds will be used to purchase new locomotives for Georgian Railways, modernize the railway network, and construct highways in the Kakheti region.
The financing will be part of the TC-GATE project, which aims to develop the Georgian section of the Trans-Caspian Transport Corridor, connecting Europe and Asia. The program plans to increase railway capacity, build new electrical substations, and modernize existing infrastructure. Additionally, sections of the Badiuri – Chalaubani, Chalaubani – Bakurtsikhe, and Gurjaani – Telavi roads will be constructed.
The total cost of the project is estimated at approximately $751 million. In addition to the World Bank, the Asian Development Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank intend to participate in the financing. The Georgian authorities expect that the project's implementation will enhance the efficiency of the Middle Corridor, improve transport links within the country, and strengthen Georgia's position as an important transit hub for international trade.