მსოფლიო ბანკის ჯგუფმა დაამტკიცა საქართველოსთვის 372 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის სესხის გამოყოფა სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის. თანხები მიმართული იქნება საქართველოს რკინიგზისთვის ახალი ლოკომოტივების შესაძენად, სარკინიგზო ქსელის მოდერნიზაციისა და კახეთის რეგიონში ავტომაგისტრალების მშენებლობისთვის.
დაფინანსება გახდება TC-GATE პროექტის ნაწილი, რომელიც ითვალისწინებს ტრანსკასპიური სატრანსპორტო დერეფნის ქართული მონაკვეთის განვითარებას, რომელიც ევროპასა და აზიას აკავშირებს. პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია რკინიგზის გამტარუნარიანობის გაზრდა, ახალი ელექტრო ქვესადგურების მშენებლობა, ასევე არსებული ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაცია. გარდა ამისა, აშენდება გზის მონაკვეთები ბადიაური – ჭალაუბანი, ჭალაუბანი – ბაკურციხე და გურჯაანი – თელავი.
პროექტის საერთო ღირებულება დაახლოებით 751 მილიონი აშშ დოლარია. მსოფლიო ბანკის გარდა, დაფინანსებაში მონაწილეობის მიღებას აპირებენ აზიის განვითარების ბანკი და აზიის ინფრასტრუქტურული ინვესტიციების ბანკი. საქართველოს ხელისუფლება იმედოვნებს, რომ პროექტის განხორციელება გაზრდის შუა დერეფნის ეფექტურობას, გააუმჯობესებს სატრანსპორტო კავშირებს ქვეყნის შიგნით და გააძლიერებს საქართველოს პოზიციას, როგორც საერთაშორისო ვაჭრობის მნიშვნელოვანი სატრანზიტო კვანძის.

Всемирный банк выделяет сотни миллионов: Грузия обновит железные дороги и ключевые трассы
Группа Всемирного банка одобрила выделение Грузии кредита в размере 372 млн долларов на развитие транспортной инфраструктуры. Средства направят на закупку новых локомотивов для Грузинской железной дороги, модернизацию железнодорожной сети и строительство автодорог в регионе Кахети.
Финансирование станет частью проекта TC-GATE, который предусматривает развитие грузинского участка Транскаспийского транспортного коридора, соединяющего Европу и Азию. В рамках программы планируется увеличить пропускную способность железной дороги, построить новые электрические подстанции, а также модернизировать существующую инфраструктуру. Кроме того, будут построены участки дорог Бадиаури — Чалаубани, Чалаубани — Бакурцихе и Гурджаани — Телави.
Общая стоимость проекта оценивается примерно в 751 млн долларов. Помимо Всемирного банка, к финансированию намерены подключиться Азиатский банк развития и Азиатский банк инфраструктурных инвестиций. Власти Грузии рассчитывают, что реализация проекта повысит эффективность Среднего коридора, улучшит транспортное сообщение внутри страны и укрепит позиции Грузии как важного транзитного узла международной торговли.