ონლაინ ვაჭრობა ზეწოლის ქვეშ: მომხმარებელთა საჩივრების რაოდენობა საქართველოში გაორმაგდა
ელექტრონული კომერციის სწრაფი ზრდა უსწრებს მომსახურების ხარისხს და ამძაფრებს კონფლიქტებს მყიდველებსა და გამყიდველებს შორის
საქართველოში ინტერნეტ ვაჭრობის სფეროში სიტუაცია მკვეთრად გამწვავდა: 2026 წლის პირველ ხუთ თვეში კონკურენციისა და მომხმარებელთა დაცვის სააგენტოში 1 036 განაცხადი შევიდა, ხოლო ზარების რაოდენობამ 3 150-ს მიაღწია. გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, საჩივრების რაოდენობა გაორმაგდა – 106%-ით, რაც ასახავს ბაზარზე დაგროვილი პრობლემების მასშტაბს.
ექსპერტები მიმართვების ზრდას არა მხოლოდ მყიდველების აქტივობის გაზრდას, არამედ იმასაც უკავშირებენ, რომ ელექტრონული კომერცია უფრო სწრაფად ვითარდება, ვიდრე მომსახურების სტანდარტები და გამყიდველების ნაწილის პასუხისმგებლობა. ონლაინ სეგმენტზე მოდის ყველა საჩივრის დაახლოებით 70%, რაც მას ბიზნესსა და მომხმარებლებს შორის კონფლიქტების მთავარ წყაროდ აქცევს.
საანგარიშო პერიოდში რეგულატორმა დაადასტურა 122 დარღვევა 299 განხილული საქმიდან, დააჯარიმა 53 კომპანია 69 ათას ლარზე მეტი თანხით და მიაღწია 93 შეთანხმებას კომპენსაციისა და მომსახურების პირობების შეცვლის შესახებ. ყველაზე ხშირად მოქალაქეები ითხოვენ თანხის დაბრუნებას (422 მიმართვა), შემდეგ მოდის საქონლის შეცვლა ან შეკეთება (251 შემთხვევა) და პრეტენზიები მომსახურების ხარისხთან დაკავშირებით (224 მიმართვა), ამასთან, ცალკე პრობლემად რჩება მიწოდების შეფერხებები.

В Грузии резко обострилась ситуация в сфере интернет-торговли: за первые пять месяцев 2026 года в Агентство по конкуренции и защите прав потребителей поступило 1 036 обращений, а количество звонков достигло 3 150. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года число жалоб выросло более чем в два раза — на 106%, что отражает масштаб накопившихся проблем на рынке.
Эксперты связывают рост обращений не только с повышением активности покупателей, но и с тем, что электронная коммерция развивается быстрее, чем стандарты обслуживания и ответственность части продавцов. На онлайн-сегмент приходится около 70% всех жалоб, что делает его главным источником конфликтов между бизнесом и потребителями.
За отчетный период регулятор подтвердил 122 нарушения в рамках 299 рассмотренных дел, оштрафовал 53 компании на сумму свыше 69 тысяч лари и добился 93 соглашений о компенсациях и изменении условий обслуживания. Чаще всего граждане требуют возврата денег (422 обращения), затем следуют замена или ремонт товаров (251 случай) и претензии к качеству услуг (224 обращения), при этом отдельной проблемой остаются задержки доставки.