მანქანების იმპორტის მკვეთრი ზრდა სერიოზულ დატვირთვას ქმნის საქართველოს პორტების ინფრასტრუქტურაზე.
კომპანია Car Mark-ის დამფუძნებელმა, Irakli Kukhianidze-მ განაცხადა, რომ მანქანების დიდი პარტიების ერთდროული ჩამოსვლის შემთხვევაში, Poti-სა და Batumi-ის პორტები შესაძლოა გადატვირთვის ზღვარზე აღმოჩნდნენ.
მისი თქმით, მანქანების ნაკადმა უკვე დაიწყო ზრდა აქციზური პოლიტიკის ცვლილებების შემდეგ, რამაც მყიდველები წაახალისა, უფრო აქტიურად შეუკვეთონ მანქანები საზღვარგარეთიდან. პირველი პარტია უკვე ჩამოვიდა, თუმცა ტვირთების დამუშავებას თან ახლავს შეფერხებები. კომპანიები და ტერმინალები მუშაობენ ნაკადების კოორდინაციაზე და კონტეინერების მოედნების გათავისუფლებაზე.
დარგის წარმომადგენლები აღნიშნავენ, რომ მიწოდების შემდგომი ზრდის შემთხვევაში, შესაძლოა წარმოიშვას სირთულეები გადმოტვირთვასთან დაკავშირებით და დროებითი საცობები პორტებში. ღონისძიებად განიხილება შენახვის მოედნების გაფართოება და საბაჟო დამუშავების პროცედურების დაჩქარება, თუმცა ექსპერტები აღიარებენ, რომ იმპორტის მკვეთრი ზრდის შემთხვევაში, ინფრასტრუქტურა შესაძლოა შესაძლებლობების ზღვარზე იმუშაოს.

Car Imports to Georgia Soar: Ports Warn of Overload Risk
Irakli Kukhianidze, founder of Car Mark, stated that if large batches of cars arrive simultaneously, the ports of Poti and Batumi could be on the verge of overload.
According to him, the flow of cars has already begun to grow after changes in excise policy, which encouraged buyers to order cars more actively from abroad. The first batch has already arrived, but cargo processing is accompanied by delays. Companies and terminals are working to coordinate flows and free up container areas.
Industry representatives note that in the event of a further increase in supplies, difficulties with unloading and temporary congestion in ports are possible. Expanding storage areas and accelerating customs clearance procedures are being considered as measures, but experts acknowledge that with a sharp increase in imports, the infrastructure may operate at its limit.