საქართველოს ტელე- და რადიომაუწყებლების კომერციული რეკლამიდან მიღებულმა ჯამურმა შემოსავლებმა 2026 წლის პირველ კვარტალში 27 მილიონ ლარს მიაღწია, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 64%-ით მეტია. ამის შესახებ კომუნიკაციების კომისიამ განაცხადა და აღნიშნა სატელევიზიო სეგმენტის განსაკუთრებით ძლიერი ზრდა.
სატელევიზიო კომპანიებმა 25.6 მილიონი ლარი მიიღეს, რაც 73%-ით მეტია წინა წელთან შედარებით. შემოსავლების ძირითადი ნაწილი პირდაპირმა რეკლამამ უზრუნველყო – 87%, რასაც მოჰყვება პროდუქტის განთავსება და სპონსორული ინტეგრაციები. სწორედ ტელევიზია რჩება ქვეყნის სარეკლამო ბაზრის მთავარ მამოძრავებელ ძალად.
რადიოს სეგმენტში საპირისპირო სიტუაციაა: შემოსავლები 15%-ით შემცირდა და 1.4 მილიონი ლარი შეადგინა. აქაც დომინირებს პირდაპირი რეკლამა, თუმცა საერთო ტენდენცია მიუთითებს რეკლამის განმთავსებლების ინტერესის შემცირებაზე რადიოს მიმართ ტელევიზიისა და ციფრული მედიის მოხმარების გაძლიერების ფონზე.

Georgia's TV Advertising Market Soars: 27 Million Lari in a Quarter and +64% Year-on-Year
The total revenues of Georgian TV and radio broadcasters from commercial advertising in the first quarter of 2026 reached 27 million lari, an increase of 64% compared to the same period last year. This was reported by the Communications Commission, noting the particularly strong growth in the television segment.
Television companies received 25.6 million lari, which is 73% more than a year earlier. The main part of the revenue was provided by direct advertising – 87%, followed by product placement and sponsorship integrations. TV remains the main driver of the country's advertising market.
In the radio segment, the situation is opposite: revenues decreased by 15% and amounted to 1.4 million lari. Direct advertising also dominates here, but the overall trend indicates a decrease in advertisers' interest in radio amid the strengthening of television and digital media consumption.