საქართველოში სავალუტო რეზერვები სტაბილურად იზრდება. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2026 წლის აპრილის ბოლოს რეზერვების მოცულობამ 6,47 მილიარდ დოლარს მიაღწია, რაც მარტთან შედარებით თვეში 154 მილიონი დოლარით გაიზარდა.
ზრდაში ძირითადი წვლილი, მარეგულირებლის შეფასებით, ვალუტის აქტიური შესყიდვების პოლიტიკამ შეიტანა. იანვარ-მარტში წმინდა შესყიდვებმა დაახლოებით 499,7 მილიონი დოლარი შეადგინა, ამასთან, ცალკეულ პერიოდებში დაფიქსირდა გაყიდვებიც ლარის კურსის რყევების შესარბილებლად. წლიურ გამოხატულებაში რეზერვები 2,15 მილიარდი დოლარით, ანუ დაახლოებით 43%-ით გაიზარდა, რაც ბოლო წლების ერთ-ერთი ყველაზე შესამჩნევი ზრდის ტემპი გახდა.
ცალკე გაძლიერდა ოქროს როლი რეზერვების სტრუქტურაში. აპრილის ბოლოს საქართველოს ეროვნული ბანკი ფლობდა დაახლოებით 7 ტონა ოქროს, რომლის ღირებულებაც დაახლოებით 1,06 მილიარდ დოლარს შეადგენდა. მარტთან შედარებით მნიშვნელოვანი ცვლილებები არ დაფიქსირებულა, რაც ამ პერიოდში მსოფლიო ბაზარზე ოქროს ფასების სტაბილურ დინამიკას უკავშირდება.

Georgia's foreign exchange reserves continue to grow steadily. According to the National Bank, by the end of April 2026, the volume of reserves reached $6.47 billion, an increase of $154 million compared to March.
The main contribution to this growth, according to the regulator, was the policy of active currency purchases. From January to March, net acquisitions amounted to approximately $499.7 million, while in some periods, sales were also recorded to smooth out fluctuations in the lari exchange rate. Year-on-year, reserves increased by $2.15 billion, or approximately 43%, which was one of the most significant growth rates in recent years.
Separately, the role of gold in the reserve structure has strengthened. By the end of April, the National Bank of Georgia owned approximately 7 tons of gold worth about $1.06 billion. No significant changes were recorded compared to March, which is due to the stable dynamics of gold prices in the world market during this period.