SOCAR Georgia Petroleum-მა განაცხადა, რომ საქართველოს სატრანსპორტო-ლოგისტიკური სექტორის განვითარების მთავარ შეზღუდვად რჩება სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის არასაკმარისი გამტარუნარიანობა და ნავთობპროდუქტების შესანახი სიმძლავრეების ნაკლებობა. ამის შესახებ კომპანიის კომერციული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, Mirza Shavgulidze-მ, ბაქოში გამართულ ნავთობის ფორუმზე განაცხადა.
მისი თქმით, ქვეყნის სტრატეგიული მდებარეობა კასპიის და შავ ზღვებს შორის დიდ შესაძლებლობებს ქმნის ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების ტრანზიტისთვის. თუმცა, ამ პოტენციალის რეალიზაციას ხელს უშლის ინფრასტრუქტურული შეზღუდვები, უპირველეს ყოვლისა, სარკინიგზო ვაგონების დეფიციტი, რომელიც ფაქტობრივად სისტემის მთავარ "ვიწრო ყელად" იქცა.
კომპანიაში მიიჩნევენ, რომ ამ პრობლემების გადაჭრის შემთხვევაში, საქართველო შეძლებს მნიშვნელოვნად გაზარდოს გადაზიდვების მოცულობა და გააძლიეროს რეგიონული ლოგისტიკური კვანძის როლი. ამჟამად ქვეყანა განიხილება, როგორც დინამიურად განვითარებადი ბაზარი, რომელსაც აქვს ტრანზიტული ნაკადების გაფართოებისა და რეგიონებს შორის მიწოდების ჯაჭვებში პოზიციების განმტკიცების პოტენციალი.

В SOCAR Georgia Petroleum заявили, что ключевым ограничением для развития транспортно-логистического сектора Грузии остаётся недостаточная пропускная способность железнодорожной инфраструктуры и нехватка мощностей для хранения нефтепродуктов. Об этом сообщил глава коммерческого департамента компании Мирза Шавгулидзе на нефтяном форуме в Баку.
По его словам, стратегическое положение страны между Каспийским и Чёрным морями открывает серьёзные возможности для транзита нефти и нефтепродуктов. Однако реализовать этот потенциал мешают инфраструктурные ограничения, прежде всего дефицит железнодорожных вагонов, который фактически стал главным «узким местом» системы.
В компании считают, что при решении этих проблем Грузия сможет существенно увеличить объёмы перевозок и усилить роль регионального логистического узла. Сейчас страна рассматривается как динамично развивающийся рынок с потенциалом для расширения транзитных потоков и укрепления позиций в цепочках поставок между регионами.