SOCAR Georgia Petroleum-მა განაცხადა, რომ საქართველოს სატრანსპორტო-ლოგისტიკური სექტორის განვითარების მთავარ შეზღუდვად რჩება სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის არასაკმარისი გამტარუნარიანობა და ნავთობპროდუქტების შესანახი სიმძლავრეების ნაკლებობა. ამის შესახებ კომპანიის კომერციული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, Mirza Shavgulidze-მ, ბაქოში გამართულ ნავთობის ფორუმზე განაცხადა.
მისი თქმით, ქვეყნის სტრატეგიული მდებარეობა კასპიის და შავ ზღვებს შორის დიდ შესაძლებლობებს ქმნის ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების ტრანზიტისთვის. თუმცა, ამ პოტენციალის რეალიზაციას ხელს უშლის ინფრასტრუქტურული შეზღუდვები, უპირველეს ყოვლისა, სარკინიგზო ვაგონების დეფიციტი, რომელიც ფაქტობრივად სისტემის მთავარ "ვიწრო ყელად" იქცა.
კომპანიაში მიიჩნევენ, რომ ამ პრობლემების გადაჭრის შემთხვევაში, საქართველო შეძლებს მნიშვნელოვნად გაზარდოს გადაზიდვების მოცულობა და გააძლიეროს რეგიონული ლოგისტიკური კვანძის როლი. ამჟამად ქვეყანა განიხილება, როგორც დინამიურად განვითარებადი ბაზარი, რომელსაც აქვს ტრანზიტული ნაკადების გაფართოებისა და რეგიონებს შორის მიწოდების ჯაჭვებში პოზიციების განმტკიცების პოტენციალი.

SOCAR Georgia Petroleum stated that the main limitation for the development of Georgia's transport and logistics sector remains the insufficient capacity of railway infrastructure and the lack of facilities for storing petroleum products. This was announced by Mirza Shavgulidze, head of the company's commercial department, at an oil forum in Baku.
According to him, the country's strategic location between the Caspian and Black Seas opens up significant opportunities for the transit of oil and petroleum products. However, infrastructural limitations, primarily the deficit of railway wagons, which has effectively become the main "bottleneck" of the system, prevent the realization of this potential.
The company believes that by solving these problems, Georgia will be able to significantly increase transportation volumes and strengthen its role as a regional logistics hub. Currently, the country is considered a dynamically developing market with the potential to expand transit flows and strengthen its position in supply chains between regions.