საქართველო თაღლითების წინააღმდეგ ბარიერს აწესებს: პენსიონერების დიდი გადახდები 48 საათით შეფერხდება
ეროვნული ბანკის ახალი რეგულაციები ამკაცრებს ოპერაციების კონტროლს და 60 წელს გადაცილებული კლიენტებისთვის დამატებით შემოწმებებს აწესებს
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა საგადახდო მომსახურების მიწოდების წესების გამკაცრების შესახებ განაცხადა და აქცენტი 60 წელს გადაცილებული მოქალაქეების დაცვაზე გააკეთა. მარეგულირებელი აახლებს ძლიერი ავთენტიფიკაციის მოთხოვნებს და აძლიერებს ოპერაციების კონტროლს ფინანსური თაღლითობის რისკების შესამცირებლად.
ახალი ნორმების თანახმად, საგადახდო მომსახურების მიმწოდებლები ვალდებულნი არიან გამოიყენონ რისკების მართვის უფრო მკაცრი მექანიზმები. განსაკუთრებული კონტროლის ქვეშ მოექცევა 500 ლარზე მეტი ტრანზაქციები, რომლებიც დაკავშირებულია პოტენციურად საშიშ მიმართულებებთან - როგორიცაა ონლაინ ვაჭრობა, საინვესტიციო პროექტები, აზარტული თამაშები და კრიპტოაქტივებთან ოპერაციები, ასევე ნებისმიერი ქმედება, რომელიც სცილდება კლიენტის ჩვეულ ქცევას.
საეჭვო ოპერაციის გამოვლენის შემთხვევაში, პროვაიდერმა უნდა დაუკავშირდეს მომხმარებელს და მიაწოდოს დამატებითი განმარტებები. უფრო მეტიც, ასეთი ტრანზაქციები შეიძლება დროებით შეჩერდეს და კლიენტი მიიღებს 48 საათამდე ვადას საბოლოო დასტურისთვის. ახალი წესები ძალაში სექტემბრიდან შევა და პირველ ეტაპზე საბანკო ბარათებით ოპერაციებს შეეხება, ამასთან მარეგულირებელი პირობას დებს, რომ მომავალშიც გააძლიერებს მოწყვლადი ჯგუფების დაცვას.

Национальный банк Грузии объявил об ужесточении правил предоставления платежных услуг, сделав акцент на защите граждан старше 60 лет. Регулятор обновляет требования к сильной аутентификации и усиливает контроль за операциями, чтобы снизить риски финансового мошенничества.
Согласно новым нормам, поставщики платежных услуг обязаны применять более строгие механизмы управления рисками. Под особый контроль попадут транзакции свыше 500 лари, связанные с потенциально опасными направлениями — такими как онлайн-трейдинг, инвестиционные проекты, азартные игры и операции с криптоактивами, а также любые действия, выбивающиеся из привычного поведения клиента.
В случае выявления подозрительной операции провайдер должен связаться с пользователем и предоставить дополнительные разъяснения. Более того, такие транзакции могут быть временно приостановлены, а клиент получит до 48 часов на окончательное подтверждение. Новые правила вступят в силу с сентября и на первом этапе затронут операции с банковскими картами, при этом регулятор обещает и дальше усиливать защиту уязвимых групп.