საქართველო თაღლითების წინააღმდეგ ბარიერს აწესებს: პენსიონერების დიდი გადახდები 48 საათით შეფერხდება
ეროვნული ბანკის ახალი რეგულაციები ამკაცრებს ოპერაციების კონტროლს და 60 წელს გადაცილებული კლიენტებისთვის დამატებით შემოწმებებს აწესებს
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა საგადახდო მომსახურების მიწოდების წესების გამკაცრების შესახებ განაცხადა და აქცენტი 60 წელს გადაცილებული მოქალაქეების დაცვაზე გააკეთა. მარეგულირებელი აახლებს ძლიერი ავთენტიფიკაციის მოთხოვნებს და აძლიერებს ოპერაციების კონტროლს ფინანსური თაღლითობის რისკების შესამცირებლად.
ახალი ნორმების თანახმად, საგადახდო მომსახურების მიმწოდებლები ვალდებულნი არიან გამოიყენონ რისკების მართვის უფრო მკაცრი მექანიზმები. განსაკუთრებული კონტროლის ქვეშ მოექცევა 500 ლარზე მეტი ტრანზაქციები, რომლებიც დაკავშირებულია პოტენციურად საშიშ მიმართულებებთან - როგორიცაა ონლაინ ვაჭრობა, საინვესტიციო პროექტები, აზარტული თამაშები და კრიპტოაქტივებთან ოპერაციები, ასევე ნებისმიერი ქმედება, რომელიც სცილდება კლიენტის ჩვეულ ქცევას.
საეჭვო ოპერაციის გამოვლენის შემთხვევაში, პროვაიდერმა უნდა დაუკავშირდეს მომხმარებელს და მიაწოდოს დამატებითი განმარტებები. უფრო მეტიც, ასეთი ტრანზაქციები შეიძლება დროებით შეჩერდეს და კლიენტი მიიღებს 48 საათამდე ვადას საბოლოო დასტურისთვის. ახალი წესები ძალაში სექტემბრიდან შევა და პირველ ეტაპზე საბანკო ბარათებით ოპერაციებს შეეხება, ამასთან მარეგულირებელი პირობას დებს, რომ მომავალშიც გააძლიერებს მოწყვლადი ჯგუფების დაცვას.

The National Bank of Georgia has announced stricter rules for the provision of payment services, with an emphasis on protecting citizens over 60. The regulator is updating the requirements for strong authentication and strengthening control over transactions to reduce the risks of financial fraud.
According to the new rules, payment service providers are required to apply more stringent risk management mechanisms. Transactions exceeding 500 GEL related to potentially dangerous areas, such as online trading, investment projects, gambling and cryptocurrency transactions, as well as any actions that deviate from the client's usual behavior, will be subject to special control.
If a suspicious transaction is detected, the provider must contact the user and provide additional clarification. Moreover, such transactions may be temporarily suspended, and the client will have up to 48 hours to finalize the confirmation. The new rules will come into force in September and will initially affect transactions with bank cards, while the regulator promises to further strengthen the protection of vulnerable groups.