2025 წელს საქართველოში ბიზნესი ანტიმონოპოლიური კანონმდებლობის დარღვევებისთვის ჯარიმების მკვეთრი ზრდის წინაშე აღმოჩნდა. საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს მონაცემებით, გადახდების საერთო თანხამ 1,7 მილიონ ლარს (დაახლოებით 630 ათასი დოლარი) მიაღწია, რაც 5-ჯერ აღემატება 2024 წლის მაჩვენებელს.
ყველაზე დიდი ჯარიმა რუსთავის ავტობაზრობამ მიიღო - 850 ათასი ლარი ავტომობილების იმპორტიორებისთვის პარკირების გადაჭარბებული ტარიფებისთვის. მნიშვნელოვანი სანქციები შეეხო ფარმაცევტულ სექტორსაც: 4-მა კომპანიამ ჯამში 560 ათასი ლარი გადაიხადა მედიკამენტებზე ფასების ხელოვნურად გაზრდისთვის.
გარდა ამისა, მარეგულირებელმა გამოავლინა დარღვევები კომპანიების შერწყმის დროს - 9 ეპიზოდზე ჯარიმებმა 600 ათას ლარს გადააჭარბა. კიდევ 136 ათასი ლარი ბიზნესმა მომხმარებელთა უფლებების დარღვევისთვის გადაიხადა. ხელისუფლება აძლიერებს კონტროლს ბაზარზე, რამაც უკვე გამოიწვია კომპანიებისთვის ფინანსური სანქციების მკვეთრი ზრდა.

In Georgia in 2025, businesses faced a sharp increase in fines for violations of antitrust laws. According to the Georgian Competition Agency, total payments reached 1.7 million lari (about $630,000), which is 5 times higher than in 2024.
The largest fine was received by the Rustavi car market - 850 thousand lari for inflated parking rates for car importers. Significant sanctions also affected the pharmaceutical sector: 4 companies paid a total of 560 thousand lari for artificially raising drug prices.
In addition, the regulator revealed violations during the merger of companies - in 9 episodes, fines exceeded 600 thousand lari. Another 136 thousand lari was paid by businesses for infringing on consumer rights. The authorities are tightening control over the market, which has already led to a sharp increase in financial sanctions for companies.