2025 წელს საქართველოში ბიზნესი ანტიმონოპოლიური კანონმდებლობის დარღვევებისთვის ჯარიმების მკვეთრი ზრდის წინაშე აღმოჩნდა. საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს მონაცემებით, გადახდების საერთო თანხამ 1,7 მილიონ ლარს (დაახლოებით 630 ათასი დოლარი) მიაღწია, რაც 5-ჯერ აღემატება 2024 წლის მაჩვენებელს.
ყველაზე დიდი ჯარიმა რუსთავის ავტობაზრობამ მიიღო - 850 ათასი ლარი ავტომობილების იმპორტიორებისთვის პარკირების გადაჭარბებული ტარიფებისთვის. მნიშვნელოვანი სანქციები შეეხო ფარმაცევტულ სექტორსაც: 4-მა კომპანიამ ჯამში 560 ათასი ლარი გადაიხადა მედიკამენტებზე ფასების ხელოვნურად გაზრდისთვის.
გარდა ამისა, მარეგულირებელმა გამოავლინა დარღვევები კომპანიების შერწყმის დროს - 9 ეპიზოდზე ჯარიმებმა 600 ათას ლარს გადააჭარბა. კიდევ 136 ათასი ლარი ბიზნესმა მომხმარებელთა უფლებების დარღვევისთვის გადაიხადა. ხელისუფლება აძლიერებს კონტროლს ბაზარზე, რამაც უკვე გამოიწვია კომპანიებისთვის ფინანსური სანქციების მკვეთრი ზრდა.

Штрафы взлетели в 5 раз: грузинский бизнес заплатил рекордную сумму
В Грузия за 2025 год бизнес столкнулся с резким ростом штрафов за нарушения антимонопольного законодательства. По данным Агентства по конкуренции Грузии, общая сумма выплат достигла 1,7 млн лари (около $630 тыс), что в 5 раз превышает показатель 2024 года.
Самый крупный штраф получил Руставский авторынок — 850 тыс лари за завышенные тарифы на парковку для импортеров автомобилей. Значительные санкции также коснулись фармацевтического сектора: 4 компании суммарно выплатили 560 тыс лари за искусственное повышение цен на лекарства.
Дополнительно регулятор выявил нарушения при слиянии компаний — по 9 эпизодам штрафы превысили 600 тыс лари. Ещё 136 тыс лари бизнес заплатил за ущемление прав потребителей. Власти усиливают контроль за рынком, что уже привело к резкому росту финансовых санкций для компаний.