ქართულმა პორტებმა ბრუნვა გაზარდეს
საქართველოს საზღვაო პორტებმა 2026 წლის პირველ სამ თვეში 188 149 TEU კონტეინერი დაამუშავეს, რაც 4%-ით მეტია 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. ეკონომიკის მინისტრის მოადგილემ, თამარ იოსელიანმა აღნიშნა, რომ 2025 წელს დაწყებული დადებითი დინამიკა წელსაც შენარჩუნებულია და ქვეყნის როლი რეგიონულ და გლობალურ ლოგისტიკაში კვლავ იზრდება.
განსაკუთრებით გამოირჩეოდა ფოთის პორტი, სადაც დაფიქსირდა რეკორდული მოცულობები და მიღებული კონტეინერმზიდების რაოდენობა, ხოლო ბათუმის პორტმა კონტეინერების დამუშავება 3%-ით გაზარდა. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ინფრასტრუქტურის განვითარება და ციფრული ტრანსფორმაცია, მათ შორის „ერთი ფანჯრის“ სისტემა, უზრუნველყოფს ოპერაციების გამჭვირვალობასა და უსაფრთხოებას, ასევე მხარს უჭერს ახალ სტრატეგიულ პროექტებს, როგორიცაა ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი Panamax-ისა და Post-Panamax-ის ტიპის გემებისთვის.
2025 წელს საქართველოს პორტებმა რეკორდული მაჩვენებლები აჩვენეს: კონტეინერების გადაზიდვების ზრდამ 17% შეადგინა, გენერალური ტვირთების - 20%, საბორნე - 31%. პორტების, რკინიგზებისა და ავტოგზების ერთობლივი განვითარება ქმნის კომპლექსურ სისტემას, რომელსაც შეუძლია გაუძლოს ტვირთების მზარდ ნაკადებს და გააძლიეროს საქართველოს პოზიცია, როგორც რეგიონის მნიშვნელოვანი ლოგისტიკური ჰაბი.

В грузинских морских портах за первые три месяца 2026 года обработано 188 149 TEU контейнеров, что на 4% больше по сравнению с аналогичным периодом 2025 года. Заместитель министра экономики Тамар Иоселиани отметила, что положительная динамика, начавшаяся в 2025 году, сохраняется и в этом году, а роль страны в региональной и глобальной логистике продолжает расти.
Особенно отличился порт Поти, где зафиксированы рекордные объемы и количество принятых контейнеровозов, а порт Батуми увеличил обработку контейнеров на 3%. Министр подчеркнула, что развитие инфраструктуры и цифровая трансформация, включая систему «одного окна», обеспечивают прозрачность и безопасность операций, а также поддержку новых стратегических проектов, таких как глубоководный порт Анаклия для судов типов Panamax и Post-Panamax.
В 2025 году грузинские порты продемонстрировали рекордные показатели: рост контейнерных перевозок составил 17%, генеральных грузов — 20%, паромных — 31%. Совместное развитие портов, железных дорог и автодорог создает комплексную систему, способную выдерживать растущие потоки грузов и усиливать позиции Грузии как важного логистического хаба региона.