ეგვიპტური ავიაკომპანია Air Cairo საქართველოში ყოფნას აფართოებს და კაიროსა და ბათუმს შორის პირდაპირ ავიარეისებს იწყებს. გადამზიდავი ქართულ ბაზარზე 10 წელზე მეტია მუშაობს, თუმცა აქამდე ეგვიპტის დედაქალაქსა და შავი ზღვისპირა კურორტს შორის პირდაპირი რეისები არ არსებობდა.
სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ინფორმაციით, ფრენები 2026 წლის საზაფხულო სეზონის ფარგლებში განხორციელდება. საუბარია არარეგულარულ რეისებზე კაირო — ბათუმი — კაიროს მარშრუტზე: ისინი კვირაში ერთხელ, სამშაბათობით, 30 ივნისიდან 22 სექტემბრის ჩათვლით იგეგმება.
უწყებაში აღნიშნავენ, რომ ახალი მიმართულების ამოქმედება ფაქტობრივად ორ ქვეყანას შორის დამატებით ტურისტულ დერეფანს ქმნის. ეს გაამარტივებს ლოგისტიკას ტუროპერატორებისთვის და საშუალებას მისცემს უფრო აქტიურად განავითარონ დამსვენებელთა ორმხრივი ნაკადი. ახლა Air Cairo უკვე ახორციელებს ყოველკვირეულ რეისებს შარმ-ელ-შეიხსა და თბილისს შორის, ხოლო ახალ მარშრუტს შეუძლია მნიშვნელოვნად გააძლიეროს კომპანიის პოზიცია რეგიონში.

Cairo and Batumi Connected Directly: Tourists No Longer Have to Fly with Transfers
Egyptian airline Air Cairo is expanding its presence in Georgia and launching direct flights between Cairo and Batumi. The carrier has been operating in the Georgian market for over 10 years, but until now there have been no direct flights between the Egyptian capital and the Black Sea resort.
According to the Civil Aviation Agency, flights will be operated during the summer season of 2026. These are non-scheduled flights on the Cairo - Batumi - Cairo route: they are scheduled once a week, on Tuesdays, from June 30 to September 22.
The agency notes that the launch of the new route actually creates an additional tourist corridor between the two countries. This will simplify logistics for tour operators and allow for more active development of the mutual flow of tourists. Air Cairo already operates weekly flights between Sharm el-Sheikh and Tbilisi, and the new route could significantly strengthen the company's position in the region.