თურქმენეთის დელეგაციამ შეისწავლა საქართველოს პორტები და ლოგისტიკა
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ თურქმენეთის დელეგაციისთვის საქართველოს საზღვაო პორტებისა და ლოგისტიკური ობიექტების ექსკურსია ჩაატარა. სტუმრები გაეცნენ კომპანია APM Terminals Poti-ს მუშაობას, ასევე მოინახულეს ფოთის ახალი პორტი, რომელსაც Pace Group მართავს.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობას, სადაც ფსკერის გაღრმავების სამუშაოებს ბელგიური კომპანია Jan De Nul აწარმოებს. თამარ იოსელიანმა დეტალურად ისაუბრა პროექტზე და მისი შემდგომი განვითარების გეგმებზე.
თურქმენულმა მხარემ გამოთქვა ინტერესი საქართველოს პორტებთან ახლოს მდებარე სასაწყობე და ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის გაფართოების მიმართ და განიხილავს ამ სფეროში ინვესტიციების შესაძლებლობებს, რაც ხელს შეუწყობს სატრანსპორტო კავშირებისა და ეკონომიკური თანამშრომლობის გაძლიერებას ქვეყნებს შორის.

Заместитель министра экономики и устойчивого развития провёл для туркменской делегации экскурсию по грузинским морским портам и логистическим объектам. Гости ознакомились с работой компании APM Terminals Poti, а также посетили новый порт Поти, управляемый Pace Group.
Особое внимание уделили строительству глубоководного порта Анаклия, где дноуглубительные работы ведёт бельгийская компания Jan De Nul. Тамар Иоселиани подробно рассказала о проекте и планах его дальнейшего развития.
Туркменская сторона проявила интерес к расширению складской и логистической инфраструктуры рядом с грузинскими портами и рассматривает возможности инвестиций в эту сферу, что может укрепить транспортные связи и экономическое сотрудничество между странами.