საქართველომ მკვეთრად გაზარდა ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების ექსპორტი და ისინი ადგილობრივი მიწოდების მეორე ყველაზე მნიშვნელოვან კატეგორიად აქცია საზღვარგარეთ. საქსტატის მონაცემებით, 2026 წლის იანვარ-თებერვალში ქვეყანამ საგარეო ბაზრებზე 219 ათას ტონაზე მეტი პროდუქცია გაგზავნა, რომლის ღირებულება 93,2 მილიონი დოლარია. ამასთან, თითქმის მთელი მოცულობა - 94,4% - ადგილობრივი წარმოების პროდუქციაზე მოდის, მიუხედავად საკუთარი დიდი მოპოვების არარსებობისა.
მსწრაფვი ზრდა უკავშირდება ქულევის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის ამოქმედებას 2025 წლის ბოლოს. უკვე 2026 წლის პირველ თვეებში ექსპორტი 2175%-ით გაიზარდა და 88 მილიონ დოლარს მიაღწია და მიწოდების სტრუქტურაში 13,3% დაიკავა, მხოლოდ ძვირფასი ლითონების მადნებსა და კონცენტრატებს ჩამორჩა.
ძირითად მყიდველებს შორის თურქეთი ლიდერობს, თუმცა მოულოდნელი მიმართულება გახდა დასავლეთ აფრიკული ტოგო, რომელზეც ექსპორტის დაახლოებით მეხუთედი მოდის. ასევე სიაშია მალტა, სინგაპური და არაბთა გაერთიანებული საამიროები. ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის პროექტი 600 მილიონ დოლარად არის შეფასებული, ხოლო მისი სიმძლავრე პირველ ეტაპზე წელიწადში 1,2 მილიონ ტონამდე ნავთობს შეადგენს გაფართოების პერსპექტივით. ევროკავშირში უკვე განიხილეს შესაძლო შეზღუდვები რუსული ნავთობის ტრანსპორტირებაში ობიექტის როლის გამო, თუმცა ის საბოლოო სანქციების პაკეტში არ შეიტანეს.

Georgia has sharply increased its exports of oil and petroleum products, turning them into the second most important category of local supplies abroad. According to Sakstat, in January–February 2026, the country sent more than 219 thousand tons of products to foreign markets worth $93.2 million. At the same time, almost the entire volume — 94.4% — comes from locally produced products, despite the lack of its own large-scale production.
The rapid growth is due to the launch of an oil refinery in Kulevi at the end of 2025. Already in the first months of 2026, exports jumped by 2175%, reaching $88 million and occupying 13.3% in the supply structure, second only to ores and concentrates of precious metals.
Turkey is the leader among key buyers, but an unexpected destination was West African Togo, which accounted for about a fifth of exports. Malta, Singapore, and the UAE are also on the list. The refinery project is estimated at $600 million, and its capacity in the first stage will be up to 1.2 million tons of oil per year with the prospect of expansion. The EU has already discussed possible restrictions due to the object's role in the transportation of Russian oil, but it was not included in the final sanctions package.