საქართველოში შესაძლოა პლასტმასის ნარჩენების გადამამუშავებელი ახალი ქარხანა გამოჩნდეს. ამის შესახებ Coca-Cola Bottlers Georgia-ს ხელმძღვანელმა თემურ ჭყონიამ განაცხადა. მისი თქმით, საწარმოს მშენებლობა შესაძლოა სახელმწიფოსგან ნებართვის მიღებიდან 2-3 თვეში დაიწყოს.
მომავალი ქარხანა სხვადასხვა სახის პლასტმასის ნარჩენების გადამუშავებისთვის იგეგმება. საუბარია არა მხოლოდ პლასტმასის ბოთლებზე, არამედ შეფუთვის სხვა ტიპებზეც, მათ შორის საყოფაცხოვრებო ქიმიკატების კონტეინერებზე.
მოსალოდნელია, რომ პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს ქვეყანაში ნარჩენების მართვის სისტემის გაუმჯობესებას და პლასტმასის გადამუშავებისა და ეკოლოგიური ინიციატივების განვითარებისკენ გადადგმული ნაბიჯი გახდება.

В Грузии может появиться новый завод по переработке пластиковых отходов. Об этом сообщил глава Coca-Cola Bottlers Georgia Темур Чкония. По его словам, строительство предприятия могут начать уже через 2–3 месяца после получения разрешения от государства.
Будущий завод планируется использовать для переработки различных видов пластиковых отходов. Речь идет не только о пластиковых бутылках, но и о других типах упаковки, включая тару из-под бытовой химии.
Ожидается, что реализация проекта поможет улучшить систему обращения с отходами в стране и станет шагом к развитию переработки пластика и экологических инициатив.