საქართველომ გააუქმა ძველ ავტომობილებზე აკრძალვა და ახალი აქციზი შემოიღო
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ 1 აპრილიდან 6 წელზე ძველი ავტომობილების იმპორტისა და რეგისტრაციის აკრძალვის ნაცვლად, აქციზი იმოქმედებს. მანამდე ხელისუფლება ასეთი მანქანების იმპორტის სრულად აკრძალვას გეგმავდა, რამაც იმპორტიორების მხრიდან ნეგატიური რეაქცია გამოიწვია.
ახალი გადასახადი ძრავის მოცულობის ყოველ კუბურ სანტიმეტრზე 4,5 ლარს შეადგენს. ეს გადაწყვეტილება საშუალებას მისცემს მეორადი ავტომობილების ბაზარს შეინარჩუნოს და ამავდროულად ქვეყნის ბიუჯეტი შეავსოს.
კობახიძის თქმით, ეს ზომა მიზნად ისახავს შეზღუდვის შეცვლას, მოქალაქეებისთვის ავტომობილების ხელმისაწვდომობის შენარჩუნებას და ავტოიმპორტიორების საქმიანობის მხარდაჭერას, ამასთანავე უზრუნველყოფს კონტროლს და ძველი სატრანსპორტო საშუალებებიდან თანხების შეგროვებას.

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе объявил, что с 1 апреля вместо запрета на ввоз и регистрацию автомобилей старше 6 лет будет действовать акциз. Ранее власти планировали полностью запретить ввоз таких машин, что вызвало негативную реакцию среди импортеров.
Новый налог составит 4,5 лари за каждый кубический сантиметр рабочего объёма двигателя. Такое решение позволит сохранить рынок подержанных автомобилей и одновременно пополнять бюджет страны.
По словам Кобахидзе, мера призвана заменить ограничение, сохранив доступность авто для граждан и поддержав деятельность автоимпортеров, при этом обеспечивая контроль и сбор средств от старых транспортных средств.