აზიის განვითარების ბანკი საქართველოსთან მილიარდობით დოლარის ახალ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს განიხილავს
ყურადღების ცენტრშია ტრანსპორტი, ენერგეტიკა და ციფრული კავშირები
აზიის განვითარების ბანკის პრეზიდენტმა მასატო კანდამ შეხვედრა გამართა საქართველოს ფინანსთა მინისტრ ლაშა ხუციშვილთან, სადაც მხარეებმა ქვეყნის სატრანსპორტო, ენერგეტიკული და ციფრული ინფრასტრუქტურის განვითარება განიხილეს. ამის შესახებ კანდამ X-ის სოციალურ ქსელში განაცხადა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველო ატარებს დაბალანსებულ ფისკალურ პოლიტიკას, რომელიც ხელს უწყობს მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შენარჩუნებას.
მისი თქმით, მას შემდეგ, რაც საქართველო 2007 წელს აზიის განვითარების ბანკში გაწევრიანდა, ქვეყანამ დაახლოებით 6 მილიარდი დოლარის ფინანსური მხარდაჭერა მიიღო. ამ დროის განმავლობაში ბანკი რესპუბლიკის ერთ-ერთი უმსხვილესი პარტნიორი გახდა ინფრასტრუქტურული პროექტების განვითარებისა და განხორციელების სფეროში.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს საქართველოს როლის გაძლიერების შესაძლებლობები ე.წ. შუა დერეფანში - აზიასა და ევროპას შორის საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტზე. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ინოვაციურ ინიციატივებს, მათ შორის ეროვნულ ვალუტაში ობლიგაციების გამოშვებას. მხარეებმა დაადასტურეს თანამშრომლობის გაგრძელების განზრახვა ეკონომიკური ზრდის დაჩქარებისა და ქვეყანაში ცხოვრების დონის ამაღლების მიზნით.

Asian Development Bank President Masato Kanda met with Georgian Finance Minister Lasha Khutsishvili to discuss the development of the country's transport, energy, and digital infrastructure. Kanda announced this on social network X, emphasizing that Georgia is pursuing a prudent fiscal policy that helps maintain macroeconomic stability.
According to him, since Georgia joined the Asian Development Bank in 2007, the country has received about $6 billion in financial support. During this time, the bank has become one of the republic's largest partners in the development and implementation of infrastructure projects.
The meeting also discussed ways to strengthen Georgia's role in the so-called Middle Corridor — an international transport route between Asia and Europe. Special attention was paid to innovative initiatives, including the issuance of bonds in the national currency. The parties reaffirmed their intention to continue cooperation to accelerate economic growth and improve living standards in the country.