აზიის განვითარების ბანკი საქართველოსთან მილიარდობით დოლარის ახალ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს განიხილავს
ყურადღების ცენტრშია ტრანსპორტი, ენერგეტიკა და ციფრული კავშირები
აზიის განვითარების ბანკის პრეზიდენტმა მასატო კანდამ შეხვედრა გამართა საქართველოს ფინანსთა მინისტრ ლაშა ხუციშვილთან, სადაც მხარეებმა ქვეყნის სატრანსპორტო, ენერგეტიკული და ციფრული ინფრასტრუქტურის განვითარება განიხილეს. ამის შესახებ კანდამ X-ის სოციალურ ქსელში განაცხადა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველო ატარებს დაბალანსებულ ფისკალურ პოლიტიკას, რომელიც ხელს უწყობს მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შენარჩუნებას.
მისი თქმით, მას შემდეგ, რაც საქართველო 2007 წელს აზიის განვითარების ბანკში გაწევრიანდა, ქვეყანამ დაახლოებით 6 მილიარდი დოლარის ფინანსური მხარდაჭერა მიიღო. ამ დროის განმავლობაში ბანკი რესპუბლიკის ერთ-ერთი უმსხვილესი პარტნიორი გახდა ინფრასტრუქტურული პროექტების განვითარებისა და განხორციელების სფეროში.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს საქართველოს როლის გაძლიერების შესაძლებლობები ე.წ. შუა დერეფანში - აზიასა და ევროპას შორის საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტზე. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ინოვაციურ ინიციატივებს, მათ შორის ეროვნულ ვალუტაში ობლიგაციების გამოშვებას. მხარეებმა დაადასტურეს თანამშრომლობის გაგრძელების განზრახვა ეკონომიკური ზრდის დაჩქარებისა და ქვეყანაში ცხოვრების დონის ამაღლების მიზნით.

Президент Азиатского банка развития Масато Канда провёл встречу с министром финансов Грузии Лашей Хуцишвили, на которой стороны обсудили развитие транспортной, энергетической и цифровой инфраструктуры страны. Об этом Канда сообщил в соцсети X, подчеркнув, что Грузия проводит взвешенную фискальную политику, которая помогает поддерживать макроэкономическую стабильность.
По его словам, с момента вступления Грузии в Азиатский банк развития в 2007 году страна получила около 6 млрд долларов финансовой поддержки. За это время банк стал одним из крупнейших партнёров республики в сфере развития и реализации инфраструктурных проектов.
На встрече также обсуждались возможности усиления роли Грузии в так называемом Среднем коридоре — международном транспортном маршруте между Азией и Европой. Отдельное внимание было уделено инновационным инициативам, включая выпуск облигаций в национальной валюте. Стороны подтвердили намерение продолжать сотрудничество для ускорения экономического роста и повышения уровня жизни в стране.