საქართველოს ოთხი კომერციული ბანკი უკვე შეუერთდა ჩინურ ბანკთაშორის გადახდის სისტემას CIPS. ამის შესახებ ქვეყნის ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ Cartu Bank-ის მიერ ორგანიზებულ პოდკასტზე განაცხადა. მისი თქმით, სისტემა ხელს უწყობს საერთაშორისო ანგარიშსწორებებს იუანში საქართველოსა და ჩინეთს შორის ეკონომიკური კავშირების გაფართოების ფონზე.
თურნავამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ CIPS არ არის SWIFT-ის ალტერნატივა. მისი თქმით, ეს სისტემები სხვადასხვა ამოცანას ასრულებენ და პარალელურად გამოიყენება. SWIFT ძირითადად გამოიყენება ოპერაციებისთვის დოლარსა და ევროში, ხოლო CIPS ორიენტირებულია ანგარიშსწორებაზე ჩინურ ვალუტაში. დღეს ათასობით ბანკი მთელს მსოფლიოში ერთდროულად მუშაობს ორივე სისტემასთან.
ეროვნული ბანკის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ იუანში ტრანზაქციების მოცულობა თანდათან იზრდება და CIPS-თან დაკავშირების მსურველ ქართული ბანკების რიცხვი შესაძლოა გაიზარდოს. ქვეყნის ხელისუფლება აქტიურად თანამშრომლობს ჩინეთის სახალხო ბანკთან და სისტემაში მონაწილეობა ბანკებს საშუალებას მისცემს განახორციელონ ოპერაციები უფრო სწრაფად, იაფად და შუამავლების მონაწილეობის გარეშე.

Четыре коммерческих банка Грузии уже присоединились к китайской межбанковской платежной системе CIPS. Об этом сообщила президент Национального банка страны Натия Турнава во время подкаста, организованного Cartu Bank. По её словам, система облегчает проведение международных расчетов в юанях на фоне расширяющихся экономических связей между Грузией и Китаем.
Турнава подчеркнула, что CIPS не является альтернативой SWIFT. По её словам, эти системы выполняют разные задачи и используются параллельно. SWIFT применяется в основном для операций в долларах и евро, тогда как CIPS ориентирована на расчеты в китайской валюте. Сегодня тысячи банков по всему миру работают одновременно с обеими системами.
Глава Нацбанка отметила, что объём транзакций в юанях постепенно растёт, а число грузинских банков, желающих подключиться к CIPS, может увеличиться. Власти страны активно взаимодействуют с Народным банком Китая, а участие в системе позволит банкам проводить операции быстрее, дешевле и без участия посредников.