საქართველომ ხელი მოაწერა კონტრაქტს იტალიურ საკონსულტაციო კომპანია CESI-სთან შავი ზღვის ფსკერზე წყალქვეშა კაბელის პროექტის მოსამზადებლად. შეთანხმება ითვალისწინებს სატენდერო დოკუმენტაციის შემუშავებას ზღვის ფსკერის ტექნიკური კვლევისთვის, რომელიც მოიცავს გეოტექნიკურ და გეოფიზიკურ სამუშაოებს. CESI-მ უკვე მოამზადა ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება, რომელმაც დაადასტურა პროექტის ეკონომიკური და ტექნიკური მიზანშეწონილობა, რაც საქართველოს რეგიონის პოტენციურ ენერგეტიკულ ჰაბად აქცევს.
კონტრაქტი ასევე განსაზღვრავს სამუშაოების ჩამონათვალს მომავალი ტენდერისთვის იმ კომპანიისთვის, რომელიც ჩაატარებს ზღვის ფსკერის კვლევებს. დაგეგმილია წყალქვეშა კაბელის მშენებლობა საქართველოსა და რუმინეთს შორის, რაც შესაძლებელს გახდის ქვეყნებს შორის ელექტროენერგიის ვაჭრობის, ტრანზიტის, იმპორტისა და ექსპორტის დამყარებას და რეგიონის ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის განმტკიცებას.
საქართველოს ეკონომიკის მინისტრის მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყველა მოსამზადებელი სამუშაო, მათ შორის კვლევები და ლიცენზიების მოპოვება, 2029 წლისთვის უნდა დასრულდეს, ხოლო თავად პროექტი ექსპლუატაციაში 2032 წლისთვის შევიდეს. წყალქვეშა კაბელის რეალიზაცია ახალ შესაძლებლობებს გახსნის ენერგომომარაგების დივერსიფიკაციისა და რეგიონის ენერგოსისტემის უსაფრთხოების ამაღლებისთვის.

Грузия подписала контракт с итальянской консалтинговой компанией CESI на подготовку проекта подводного кабеля в Черном море. Соглашение предусматривает разработку тендерной документации для технического исследования морского дна, включающего геотехнические и геофизические работы. CESI уже подготовила технико-экономическое обоснование, подтвердившее экономическую и техническую целесообразность проекта, что делает Грузию потенциальным энергетическим хабом региона.
Контракт также определяет перечень работ для будущего тендера на компанию, которая проведет исследования морского дна. Планируется строительство подводного кабеля между Грузией и Румынией, что позволит наладить торговлю, транзит, импорт и экспорт электроэнергии между странами и укрепить энергетическую независимость региона.
Заместитель министра экономики Грузии подчеркнула, что все подготовительные работы, включая исследования и получение лицензий, должны завершиться к 2029 году, а сам проект введен в эксплуатацию к 2032 году. Реализация подводного кабеля откроет новые возможности для диверсификации энергопоставок и повышения безопасности энергосистемы региона.