საქართველოში სახელმწიფო ბანკის შექმნის ინიციატივასთან ერთად, წამოაყენეს წინადადება სახელმწიფო ფარმაცევტული ქარხნის გახსნის შესახებ. ინიციატივით გამოვიდნენ პარტია "ევროპელი სოციალისტების" წარმომადგენლები და ხაზი გაუსვეს, რომ პროექტი მიზნად ისახავს ხარისხიანი და უსაფრთხო პრეპარატების გამოშვებას ხელმისაწვდომ ფასად, სახელმწიფო გარანტიებით.
იდეის ავტორები აღნიშნავენ, რომ საუბარი არ არის სახელმწიფო აფთიაქების ქსელის ფორმირებაზე. დეპუტატ ვლადიმერ ბოჟაძის თქმით, მიუხედავად დადგენილი "ფასების ჭერისა" 7000-ზე მეტი დასახელების მედიკამენტზე, მედიკამენტების მაღალი ღირებულების პრობლემა კვლავ მწვავედ დგას.
ვარაუდობენ, რომ საწარმოს საქმიანობა არ იქნება ორიენტირებული მოგების მიღებაზე, არამედ ძირითადი ამოცანა იქნება მოსახლეობისთვის ხელმისაწვდომი პრეპარატების უზრუნველყოფა და ფარმაცევტული ბაზრის რეგულირებაში სახელმწიფოს როლის გაძლიერება.

В Грузии наряду с инициативой по созданию государственного банка выдвинуто предложение открыть государственный фармацевтический завод. С инициативой выступили представители партии «Европейские социалисты», подчеркнув, что проект нацелен на выпуск качественных и безопасных препаратов по доступной цене с государственными гарантиями.
Авторы идеи отмечают, что речь не идёт о формировании государственной сети аптек. По словам депутата Владимира Божадзе, несмотря на установленный «потолок цен» более чем на 7000 наименований лекарств, проблема высокой стоимости медикаментов остаётся острой.
Предполагается, что деятельность предприятия не будет ориентирована на извлечение прибыли, а основной задачей станет обеспечение населения доступными препаратами и усиление роли государства в регулировании фармацевтического рынка.