საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო Moody’s-მა საქართველოს საბანკო სისტემის პროგნოზი „უარყოფითიდან“ „სტაბილურამდე“ გააუმჯობესა. ამის შესახებ საქართველოს ეროვნული ბანკი იუწყება.
სააგენტოში აღნიშნეს, რომ გადახედვა განპირობებულია მაკროეკონომიკური სტაბილურობის, პოლიტიკური და გეოპოლიტიკური რისკების დაბალანსებული დონის, ასევე 2026-2027 წლებში რეალური მშპ-ის 5,5%-იანი პროგნოზირებული ზრდის კომბინაციით. ეკონომიკური ზრდა ხელს შეუწყობს დაკრედიტებას, მსესხებლების გადახდისუნარიანობის გაძლიერებას და ჯანსაღი ბიზნესგარემოს ფორმირებას.
Moody’s-მა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საბანკო აქტივების ხარისხი სტაბილური დარჩება, კაპიტალის ბუფერები საკმარის დონეზე იქნება და სისტემის მომგებიანობა მაღალი დარჩება. დადებითად არის შეფასებული დეპოზიტების დედოლარიზაციის გაგრძელება და სებ-ის სავალუტო რეზერვების აღდგენა. საქართველოს სუვერენული რეიტინგი ჯერჯერობით Ba2-ის დონეზე რჩება, მაგრამ პერსპექტივა „სტაბილურიდან“ „უარყოფითამდე“ შეიცვალა.

Международное рейтинговое агентство Moody’s повысило прогноз для банковской системы Грузия с «негативного» до «стабильного». Об этом сообщает Национальный банк Грузии.
В агентстве отметили, что пересмотр обусловлен сочетанием макроэкономической устойчивости, сбалансированного уровня политических и геополитических рисков, а также прогнозируемого роста реального ВВП на 5,5% в 2026–2027 годах. Экономический рост поддержит кредитование, укрепление платежеспособности заемщиков и формирование здоровой бизнес-среды.
Moody’s также подчеркнуло, что качество банковских активов останется стабильным, капитальные буферы будут на достаточном уровне, а прибыльность системы сохранится высокой. Позитивно оценивается продолжение дедолларизации депозитов и восстановление валютных резервов НБГ. Суверенный рейтинг Грузии пока остаётся на уровне Ba2, но перспективу изменили с «стабильной» на «негативную».