საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო Moody’s-მა საქართველოს საბანკო სისტემის პროგნოზი „უარყოფითიდან“ „სტაბილურამდე“ გააუმჯობესა. ამის შესახებ საქართველოს ეროვნული ბანკი იუწყება.
სააგენტოში აღნიშნეს, რომ გადახედვა განპირობებულია მაკროეკონომიკური სტაბილურობის, პოლიტიკური და გეოპოლიტიკური რისკების დაბალანსებული დონის, ასევე 2026-2027 წლებში რეალური მშპ-ის 5,5%-იანი პროგნოზირებული ზრდის კომბინაციით. ეკონომიკური ზრდა ხელს შეუწყობს დაკრედიტებას, მსესხებლების გადახდისუნარიანობის გაძლიერებას და ჯანსაღი ბიზნესგარემოს ფორმირებას.
Moody’s-მა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საბანკო აქტივების ხარისხი სტაბილური დარჩება, კაპიტალის ბუფერები საკმარის დონეზე იქნება და სისტემის მომგებიანობა მაღალი დარჩება. დადებითად არის შეფასებული დეპოზიტების დედოლარიზაციის გაგრძელება და სებ-ის სავალუტო რეზერვების აღდგენა. საქართველოს სუვერენული რეიტინგი ჯერჯერობით Ba2-ის დონეზე რჩება, მაგრამ პერსპექტივა „სტაბილურიდან“ „უარყოფითამდე“ შეიცვალა.

International rating agency Moody’s has upgraded its outlook for the Georgian banking system from "negative" to "stable," according to the National Bank of Georgia.
The agency noted that the revision is due to a combination of macroeconomic stability, a balanced level of political and geopolitical risks, and a projected real GDP growth of 5.5% in 2026–2027. Economic growth will support lending, strengthen borrower solvency, and foster a healthy business environment.
Moody’s also emphasized that the quality of banking assets will remain stable, capital buffers will be at an adequate level, and the profitability of the system will remain high. The continued de-dollarization of deposits and the restoration of the NBG’s foreign exchange reserves are viewed positively. Georgia’s sovereign rating remains at Ba2, but the outlook has been changed from "stable" to "negative."