2026 წლის იანვარში საქართველომ მკვეთრად გაზარდა ელექტროენერგიის შესყიდვები საზღვარგარეთ - ხარჯები 157%-ით გაიზარდა და $22,5 მილიონს მიაღწია, ამის შესახებ ეროვნული სტატისტიკის სამსახურის მონაცემები იუწყება. ძირითადი ზრდა რუსეთიდან იმპორტზე მოდის: თვის განმავლობაში ქვეყანამ $7,9 მილიონი დახარჯა, რაც თითქმის 42-ჯერ აღემატება 2025 წლის იანვრის მაჩვენებლებს. ფიზიკური თვალსაზრისით, ეს 389 მილიონი კვტ⋅სთ შეადგინა, რომლის ნაწილი ოკუპირებულ აფხაზეთში სპეციალური ტარიფით იგზავნება.
მიწოდების ღირებულებით პირველ ადგილზე თურქეთი აღმოჩნდა: საქართველომ მეზობლებისგან ელექტროენერგია $10,2 მილიონად შეიძინა, რაც უპრეცედენტო მოცულობაა - 119 მილიონი კვტ⋅სთ. ჩვეულებრივ, თურქეთი ქართული ენერგიის ექსპორტის მთავარი ბაზარია, ამიტომ ასეთი შესყიდვები მოულოდნელი გახდა.
არც «სახელმწიფო ელექტროსისტემას» და არც «ელექტროენერგიის ბაზრის ოპერატორს» რეკორდული იმპორტის მიზეზებზე განმარტებები არ გაუკეთებიათ. ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ შესყიდვების მკვეთრი ზრდა შესაძლოა დაკავშირებული იყოს შიდა მოთხოვნის ზრდასთან და ქვეყნის ენერგომომარაგების სტაბილურობის უზრუნველყოფის აუცილებლობასთან.

В январе 2026 года Грузия резко увеличила закупки электроэнергии за границей – расходы выросли на 157% и достигли $22,5 млн, сообщают данные Национальной службы статистики. Основной рост пришёлся на импорт из России: за месяц страна потратила $7,9 млн, что почти в 42 раза превышает показатели января 2025 года. В физическом выражении это составило 389 млн кВт⋅ч, часть которой направлена в оккупированную Абхазию по специальному тарифу.
На первом месте по стоимости поставок оказалась Турция: Грузия закупила у соседей электроэнергию на $10,2 млн, что стало беспрецедентным объемом – 119 млн кВт⋅ч. Обычно Турция является главным рынком для экспорта грузинской энергии, поэтому такие закупки стали неожиданностью.
Ни «Государственная электросистема», ни «Оператор рынка электроэнергии» не дали разъяснений о причинах рекордного импорта. Эксперты предполагают, что резкий рост закупок может быть связан с увеличением внутреннего спроса и необходимостью обеспечения стабильного энергоснабжения страны.