ფოთის პორტის გაღრმავება საქართველოს ანაკლიის მშენებლობაზე იაფი შეიძლება დაუჯდეს
ეკონომიკის ყოფილი მინისტრი გიორგი ქობულია მიიჩნევს, რომ საქართველოს სატვირთო დერეფნის კონკურენტუნარიანობის შესანარჩუნებლად უფრო ეფექტური იქნება ფოთის პორტის გაღრმავება, ვიდრე ღრმაწყლოვანი პორტი ანაკლიის აშენება.
მისი თქმით, ფსკერის გაღრმავება მნიშვნელოვნად ნაკლებ ინვესტიციას მოითხოვს და მისი განხორციელება ძირითადად კერძო სექტორის ხარჯზეა შესაძლებელი, მაშინ როცა ანაკლიის მასშტაბური პროექტის განხორციელება სახელმწიფოს მონაწილეობის გარეშე რთული იქნება.
ასოციაცია „ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო დერეფანი“ აღნიშნავს, რომ 2025 წელს ამ მარშრუტით 433 საკონტეინერო მატარებელმა გაიარა და უახლოეს 3-5 წელიწადში ტვირთბრუნვის ზრდისთვის აუცილებელია არსებული ინფრასტრუქტურის განვითარება და ციფრული გადაწყვეტილებების დანერგვა.
ქობულია ხაზს უსვამს, რომ ანაკლიის პროექტი გათვლილია ტვირთბრუნვის იმ მოცულობებზე, რომელსაც ქვეყანა უახლოეს მომავალში ნაკლებად სავარაუდოა, რომ მიაღწიოს, მაშინ როცა ფოთის გაღრმავება სწრაფად გაზრდის გამტარუნარიანობას და გააძლიერებს ქვეყნის პოზიციებს სატრანსპორტო ბაზარზე.

Углубление порта Поти может обойтись Грузии дешевле, чем строительство Анаклии
Бывший министр экономики Гиорги Кобулия считает, что для поддержания конкурентоспособности грузового коридора в Грузии эффективнее будет углубить порт Поти, чем строить глубоководный порт Анаклия.
По его словам, дноуглубление требует значительно меньших инвестиций и может быть реализовано в основном за счет коммерческого сектора, тогда как масштабный проект Анаклии будет сложен для выполнения без участия государства.
Ассоциация «Транскаспийский международный транспортный коридор» отмечает, что в 2025 году этим маршрутом прошло 433 контейнерных поезда, и в ближайшие 3–5 лет для роста грузооборота необходимо развивать существующую инфраструктуру и внедрять цифровые решения.
Кобулия подчеркивает, что проект Анаклии рассчитан на объемы грузооборота, которые страна вряд ли достигнет в ближайшее время, в то время как углубление Поти позволит быстро увеличить пропускную способность и укрепить позиции страны на транспортном рынке.