ქართული კომპანიები ვალდებულნი არიან განაახლონ მონაცემები რეესტრში მარტის ბოლომდე
ათასობით საწარმოს რეგისტრაციის შეჩერებამ შესაძლოა უარყოფითად იმოქმედოს სახელმწიფოს საგადასახადო შემოსავლებზე
კომპანიები, რომლებიც საქართველოში 2022 წლის 1 იანვრამდე დარეგისტრირდნენ, მეწარმეთა შესახებ კანონის თანახმად, ვალდებულნი არიან 2026 წლის 31 მარტამდე განაახლონ თავიანთი სარეგისტრაციო მონაცემები რეესტრში. მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში, მათი რეგისტრაცია 1 აპრილიდან შეჩერდება.
განახლების ვადა უკვე გადატანილია: ადრე ის 2025 წლის 1 აპრილს უნდა ამოქმედებულიყო, მაგრამ ერთი წლით გაგრძელდა იმის გამო, რომ კომპანიების უმეტესობამ მონაცემები არ განაახლა. ბიზნესპორტალი BM.ge აფრთხილებს, რომ ათასობით საწარმოს რეგისტრაციის შეჩერებამ შესაძლოა უარყოფითად იმოქმედოს სახელმწიფოს საგადასახადო შემოსავლებზე.
სურათის წყარო: Beso Mzhavanadze (Beso)
ჯერჯერობით უცნობია, გადადებს თუ არა მთავრობა ვადას კვლავ. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ჯერ არ წარმოუდგენია სტატისტიკა იმის შესახებ, თუ რამდენი კომპანია განაახლა უკვე თავისი მონაცემები რეესტრში.

Georgian companies are required to update their data in the registry by the end of March
Suspension of registration of thousands of enterprises may negatively affect the state's tax revenues
Companies registered in Georgia before January 1, 2022, must update their registration data in the registry by March 31, 2026, according to the Law on Entrepreneurs. If the requirement is not met, their registration will be suspended from April 1.
The update deadline has already been postponed: it was previously scheduled to come into force on April 1, 2025, but was extended by a year due to the fact that most companies did not update their data. Business portal BM.ge warns that the suspension of registration of thousands of enterprises may negatively affect the state's tax revenues.
Image source: Beso Mzhavanadze (Beso)
It is not yet known whether the government will postpone the deadline again. The Ministry of Justice of Georgia has not yet provided statistics on how many companies have already updated their data in the registry.