საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა რეფინანსირების განაკვეთი 8%-ზე შეინარჩუნა
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა მიიღო გადაწყვეტილება რეფინანსირების განაკვეთი უცვლელად დატოვოს - 8%-ზე. მარეგულირებელი ამ მაჩვენებელს დიდი ხნის განმავლობაში ინარჩუნებს: ბოლოჯერ ის ორი წლის წინ მაისში შეიცვალა, როდესაც 0,25 პროცენტული პუნქტით შემცირდა.
რეფინანსირების განაკვეთზე მიბმულია 180 ათასზე მეტი საბანკო სესხი, ამიტომ მისი შენარჩუნება პირდაპირ გავლენას ახდენს მოსახლეობისა და ბიზნესისთვის სესხების მომსახურების პირობებზე.
ფულად-საკრედიტო პოლიტიკის კომიტეტის მორიგი სხდომა 25 მარტს არის დაგეგმილი, სადაც მარეგულირებელი კვლავ შეაფასებს ეკონომიკურ ვითარებას და ინფლაციურ რისკებს.

Нацбанк Грузии сохранил ставку на уровне 8%
Национальный банк Грузии принял решение оставить ставку рефинансирования без изменений — на уровне 8%. Регулятор сохраняет этот показатель уже длительное время: в последний раз он корректировался в мае позапрошлого года, когда был снижен на 0,25 процентного пункта.
К ставке рефинансирования привязаны свыше 180 тысяч банковских кредитов, поэтому её сохранение напрямую влияет на условия обслуживания займов для населения и бизнеса.
Очередное заседание комитета по денежно-кредитной политике запланировано на 25 марта, где регулятор вновь оценит экономическую ситуацию и инфляционные риски.