საქართველოს მთავრობა პლასტმასის ბოთლებში სასმელების რეალიზაციის აკრძალვას გეგმავს. ამის შესახებ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა განაცხადა. მისი თქმით, შეზღუდვების ამოქმედება უკვე მომავალ წელს იგეგმება.
გამონაკლისი დაიშვება პლასტმასის ჭურჭელში არსებულ მცენარეულ ზეთზე და 10 ლიტრზე მეტი მოცულობის სასმელ წყალზე. გარდა ამისა, ახალი წესები არ შეეხება ექსპორტისთვის განკუთვნილ პროდუქციას.
ინიციატივა პლასტმასის გამოყენების შემცირების მასშტაბური კამპანიის ნაწილია. წლის დასაწყისიდან ქვეყანაში უკვე აიკრძალა ერთჯერადი პლასტმასის ნაწარმის წარმოება შიდა ბაზრისთვის, ხოლო აპრილიდან სახელმწიფო დაწესებულებებს ეკრძალებათ 3 ლიტრამდე პლასტმასის ჭურჭლისა და ბოთლების შეძენა. ზაფხულში შეზღუდვები გავრცელდება სასტუმროებზე, რესტორნებსა და კაფეებზე.

Правительство Грузии намерено ввести запрет на реализацию напитков в пластиковых бутылках. Об этом сообщил заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Соломон Павлиашвили. По его словам, ограничения планируется запустить уже в следующем году.
Исключения сделают для растительного масла в пластиковой таре и питьевой воды объёмом более 10 литров. Кроме того, новые правила не затронут продукцию, предназначенную для экспорта.
Инициатива является частью масштабной кампании по сокращению использования пластика. С начала года в стране уже запрещено производство одноразовых пластиковых изделий для внутреннего рынка, а с апреля госучреждениям запретят закупать пластиковую посуду и бутылки до 3 литров. Летом ограничения распространятся на гостиницы, рестораны и кафе.