„საქართველოს რკინიგზამ“ მთელი ქვეყნის მასშტაბით სარკინიგზო სადგურებისა და სადგურების მასობრივი რემონტის დაწყების შესახებ გამოაცხადა. კომპანიამ ინფრასტრუქტურის რეკონსტრუქციისთვის 10 ტენდერი დაიწყო, შესყიდვების საერთო მოცულობა 4,1 მილიონ ლარად არის შეფასებული, რაც 1,5 მილიონ დოლარს აღემატება. სამუშაოები შეეხება როგორც სამგზავრო ზონებს, ასევე პლატფორმებს.
ტენდერების პირობების თანახმად, კონტრაქტორებმა უნდა მოაწესრიგონ ბაქნები, გაჩერების ადგილები და მოსაცდელები. ობიექტების სიაში შედის ურეკის, გომის, ჭიათურისა და ოზურგეთის სადგურები, ასევე მწვანე კონცხისა და ბათუმის ბოტანიკური ბაღის გაჩერებები აჭარის კურორტებზე. განახლება მიზნად ისახავს მგზავრების კომფორტის გაუმჯობესებას და სადგურების გარეგნობის გაუმჯობესებას.
ტენდერებში მონაწილეობის მისაღებად განაცხადების შეტანა თებერვლის ბოლომდეა შესაძლებელი, ყველა სამუშაოს დასრულება კი აგვისტოს ბოლომდე იგეგმება. მანამდე „საქართველოს რკინიგზამ“ ასევე განაცხადა ქვეყნის ქალაქებს შორის მოძრავი სამგზავრო მატარებლების მთელი პარკის შეკეთების განზრახვის შესახებ, რაც მიმდინარე პროგრამას ინდუსტრიის უფრო ფართო მოდერნიზაციის ნაწილად აქცევს.

Georgian Railway has announced the start of a massive renovation of railway stations and stations throughout the country. The company has launched 10 tenders for infrastructure reconstruction, with total purchases estimated at 4.1 million lari, which exceeds $1.5 million. The works will affect both passenger areas and platforms.
According to the terms of the tenders, contractors will have to put in order platforms, stopping areas and waiting rooms. The list of objects includes stations in Ureki, Gomi, Chiatura and Ozurgeti, as well as stops at the Green Cape and the Botanical Garden in the resorts of Adjara. The update is aimed at increasing passenger comfort and improving the appearance of stations.
Applications for participation in tenders can be submitted until the end of February, it is planned to complete all work by the end of August. Earlier, Georgian Railway also announced its intention to repair the entire fleet of passenger trains running between the cities of the country, which makes the current program part of a broader modernization of the industry.