საქართველოს მთავრობამ განაცხადა, რომ გეგმავს ადგილობრივი ბიზნესის მხარდაჭერის არსებული მექანიზმების ერთ სახელმწიფო განვითარების ბანკში გაერთიანებას. ამის შესახებ მინისტრთა კაბინეტის ხელმძღვანელმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა. საუბარია საქართველოს განვითარების ფონდსა და პროგრამაზე „აწარმოე საქართველოში“, რომლებიც მრავალი წლის განმავლობაში ასრულებენ მსგავს ფუნქციებს და ახლა ერთიან სტრუქტურაში გაერთიანდებიან.
ახალი სახელმწიფო ბანკი არ იქნება კომერციული დაწესებულება: მისი საქმიანობა კონცენტრირებული იქნება ქართული კომპანიების ბიზნეს-პროექტების დაფინანსებასა და თანადაფინანსებაზე. ასეთი რეორგანიზაცია ხელს შეუწყობს მუშაობის ეფექტიანობის გაზრდას, ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებას და მართვის ბიუჯეტის ხარჯების ოპტიმიზაციას.
„ შეიქმნება ერთიანი დაწესებულება, რომელსაც ექნება ქართული წარმოების მხარდაჭერის შესაბამისი ფუნქციები, რაც ძალიან მნიშვნელოვანი ინიციატივაა“, - აღნიშნა კობახიძემ. ბანკის შექმნა ქვეყანაში სახელმწიფო მმართველობის გაუმჯობესების მასშტაბური რეფორმების პროგრამის ნაწილი გახდება.

Правительство Грузии объявило о планах объединить действующие механизмы поддержки отечественного бизнеса в один государственный банк развития. Об этом сообщил глава Кабинета министров Ираклий Кобахидзе. Речь идёт о Фонде развития Грузии и программе «Производи в Грузии», которые на протяжении многих лет выполняют схожие функции и теперь будут интегрированы в единую структуру.
Новый госбанк не станет коммерческим учреждением: его деятельность будет сосредоточена на финансировании и софинансировании бизнес-проектов грузинских компаний. Такая реорганизация позволит повысить эффективность работы, сократить административные расходы и оптимизировать бюджетные затраты на управление.
«Будет создано единое учреждение, которое будет наделено соответствующими функциями поддержки грузинского производства, что является очень важной инициативой», — отметил Кобахидзе. Создание банка станет частью масштабной программы реформ по совершенствованию государственного управления в стране.