საქართველოს მთავრობამ განაცხადა, რომ გეგმავს ადგილობრივი ბიზნესის მხარდაჭერის არსებული მექანიზმების ერთ სახელმწიფო განვითარების ბანკში გაერთიანებას. ამის შესახებ მინისტრთა კაბინეტის ხელმძღვანელმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა. საუბარია საქართველოს განვითარების ფონდსა და პროგრამაზე „აწარმოე საქართველოში“, რომლებიც მრავალი წლის განმავლობაში ასრულებენ მსგავს ფუნქციებს და ახლა ერთიან სტრუქტურაში გაერთიანდებიან.
ახალი სახელმწიფო ბანკი არ იქნება კომერციული დაწესებულება: მისი საქმიანობა კონცენტრირებული იქნება ქართული კომპანიების ბიზნეს-პროექტების დაფინანსებასა და თანადაფინანსებაზე. ასეთი რეორგანიზაცია ხელს შეუწყობს მუშაობის ეფექტიანობის გაზრდას, ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებას და მართვის ბიუჯეტის ხარჯების ოპტიმიზაციას.
„ შეიქმნება ერთიანი დაწესებულება, რომელსაც ექნება ქართული წარმოების მხარდაჭერის შესაბამისი ფუნქციები, რაც ძალიან მნიშვნელოვანი ინიციატივაა“, - აღნიშნა კობახიძემ. ბანკის შექმნა ქვეყანაში სახელმწიფო მმართველობის გაუმჯობესების მასშტაბური რეფორმების პროგრამის ნაწილი გახდება.

The government of Georgia has announced plans to consolidate the existing mechanisms for supporting domestic businesses into a single state development bank. This was announced by the Head of the Cabinet of Ministers, Irakli Kobakhidze. The initiative involves the Georgian Development Fund and the "Produce in Georgia" program, which have performed similar functions for many years and will now be integrated into a single structure.
The new state bank will not be a commercial institution: its activities will focus on financing and co-financing business projects of Georgian companies. This reorganization will improve efficiency, reduce administrative expenses, and optimize budgetary spending on management.
"A unified institution will be created, which will be endowed with the appropriate functions to support Georgian production, which is a very important initiative," Kobakhidze noted. The creation of the bank will be part of a large-scale reform program to improve public administration in the country.