საქართველომ შეინარჩუნა საკრედიტო რეიტინგი "BB" სტაბილური პროგნოზით
S&P აღნიშნავს ძლიერ პოლიტიკას და ზომიერ სახელმწიფო ვალს, მაგრამ ეკონომიკა კვლავ იმპორტზეა დამოკიდებული
საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-მა დაადასტურა საქართველოს გრძელვადიანი სუვერენული საკრედიტო რეიტინგი "BB" დონეზე სტაბილური პროგნოზით, ხოლო მოკლევადიანი რეიტინგი "B" ნიშნულზე დარჩა. ექსპერტების შეფასებით, რეიტინგი შეზღუდულია ქვეყნის შემოსავლების შედარებით დაბალი დონით და ეკონომიკის იმპორტზე მაღალი დამოკიდებულებით.
სააგენტომ ასევე აღნიშნა, რომ ფინანსური სისტემის ზომიერი დოლარიზაცია ამცირებს მონეტარული პოლიტიკის ეფექტურობას. ამავდროულად, ეს რისკები ნაწილობრივ კომპენსირდება ძლიერი პოლიტიკური სტრუქტურით, სახელმწიფო ვალის ზომიერი დონით, ეროვნული ვალუტის მცურავი კურსით და საერთაშორისო ინსტიტუტებისგან შეღავათიანი დაფინანსების ხელმისაწვდომობით.
რეიტინგის შენარჩუნება ასახავს საქართველოს მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების სტაბილურობას და ინვესტორების ნდობას ქვეყნის შესაძლებლობაში შეასრულოს საგარეო ვალდებულებები არსებული შეზღუდვების მიუხედავად.

S&P notes strong policies and moderate government debt, but the economy is still dependent on imports
S&P Global Ratings has affirmed Georgia's long-term sovereign credit rating at "BB" with a stable outlook, while the short-term rating remains at "B". According to experts, the rating is constrained by the country's relatively low income level and the economy's high dependence on imports.
The agency also noted that the moderate dollarization of the financial system reduces the effectiveness of monetary policy. At the same time, these risks are partially offset by a strong political structure, a moderate level of government debt, a floating exchange rate of the national currency, and access to concessional financing from international institutions.
The rating affirmation reflects the stability of Georgia's macroeconomic indicators and investor confidence in the country's ability to meet external obligations despite existing constraints.