2026 წლის იანვარში საქართველოს აეროპორტებში მგზავრთნაკადი გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 16%-ით გაიზარდა. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ინფორმაციით, თვის განმავლობაში ქვეყნის საჰაერო ნავსადგურებმა 613 933 მგზავრს მოემსახურა, ხოლო შესრულებული ავიარეისების საერთო რაოდენობამ 2 873-ს მიაღწია, რაც ასევე 16%-ზე მეტ ზრდას ნიშნავს.
ძირითადი დატვირთვა თბილისის საერთაშორისო აეროპორტზე მოვიდა, რომელმაც 430 034 მგზავრი მიიღო. ქუთაისის აეროპორტმა 138 028 ადამიანს მოემსახურა, ხოლო ბათუმის აეროპორტმა - 44 894 მგზავრს. პარალელურად, საგრძნობლად გაიზარდა სატვირთო სეგმენტიც: საავიაციო გადაზიდვების მოცულობამ იანვარში 3 147,16 ტონა შეადგინა, რაც 38,75%-ით მეტია გასული წლის მაჩვენებელზე. ქვეყნის საჰაერო სივრცის გამოყენება 9,56%-ით გაიზარდა, სულ 24 387 საფრენოსნო ოპერაცია დაფიქსირდა.
სამინისტროში აღნიშნავენ, რომ პოზიტიური დინამიკა 2025 წლის რეკორდულ ტრენდს აგრძელებს. მაშინ საქართველოს აეროპორტებმა 8 494 640 მგზავრს მოემსახურა, ხოლო რეისების რაოდენობა 38 218-მდე გაიზარდა და 2024 წლის მაჩვენებელს 17,5%-ით გადააჭარბა. საავიაციო ტვირთების მოცულობამ 38 578 379 ტონას მიაღწია, რაც 50%-იანი ზრდით ქვეყნისთვის აბსოლუტური რეკორდი გახდა.

In January 2026, passenger traffic at Georgian airports increased by 16% compared to the same period last year. According to the Ministry of Economy and Sustainable Development, the country's air harbors served 613,933 passengers during the month, and the total number of flights operated reached 2,873, which also represents an increase of more than 16%.
The main load fell on Tbilisi International Airport, which received 430,034 passengers. Kutaisi Airport served 138,028 people, and Batumi Airport served 44,894 passengers. At the same time, the cargo segment also grew noticeably: the volume of air transportation in January amounted to 3,147.16 tons, which is 38.75% more than a year earlier. The use of the country's airspace increased by 9.56%, with a total of 24,387 flight operations recorded.
The ministry notes that the positive dynamics continue the record trend of 2025. Then, Georgian airports served 8,494,640 passengers, and the number of flights increased to 38,218, adding 17.5% to the 2024 figure. The volume of air cargo reached 38,578,379 tons, showing an increase of 50% at once and becoming an absolute record for the country.