საქართველო ტურისტების ნაკადისთვის მატარებლებს ამზადებს: მასშტაბური მოდერნიზაცია დაიწყო
საქართველოს რკინიგზამ საზაფხულო სეზონის წინ სამგზავრო მატარებლების მოდერნიზაცია დაიწყო. ამჟამად რემონტს ორი შემადგენლობა გადის, რომლებიც სამუშაოების დასრულების შემდეგ კვლავ გამოვლენ ხაზებზე და მგზავრებს გაზრდილი მოთხოვნის პერიოდში მოემსახურებიან. მოძრავი შემადგენლობის განახლებას კომპანია საკუთარი ძალებით ახორციელებს.
სამუშაოების მიმდინარეობა სს "საქართველოს რკინიგზის" გენერალურმა დირექტორმა ლაშა აბაშიძემ შეამოწმა. მისი თქმით, სპეციალისტებმა სამგზავრო მატარებლების ყველა ძირითადი ტექნიკური პრობლემა გამოავლინეს და უკვე რემონტისა და მოდერნიზაციის აქტიურ ფაზაზე გადავიდნენ. პროექტის მიზანია მატარებლების საიმედოობის გაზრდა და მგზავრების გადაყვანის პირობების გაუმჯობესება.
პირველ ორ შემადგენლობაზე მუშაობის დასრულების შემდეგ კომპანია კიდევ სამი სამგზავრო მატარებლის კაპიტალურ რემონტს გეგმავს. ეს მატარებლები ქვეყნის შიგნით სხვადასხვა მიმართულებაზე არიან ჩართულები, თბილისი-ბათუმის მარშრუტის გარდა, რომელსაც თანამედროვე Stadler-ის მატარებლები ემსახურებიან. მოდერნიზაციამ სარკინიგზო მიმოსვლის სტაბილური მუშაობა მაღალ ტურისტულ სეზონზე უნდა უზრუნველყოს.

Грузия готовит поезда к наплыву туристов: стартовала масштабная модернизация
Грузинские железные дороги начали модернизацию пассажирских поездов в преддверии летнего сезона. В настоящее время ремонт проходят два состава, которые после завершения работ снова выйдут на линии и будут обслуживать пассажиров в период повышенного спроса. Обновление подвижного состава компания выполняет собственными силами.
Ход работ проинспектировал генеральный директор АО «Грузинские железные дороги» Лаша Абашидзе. По его словам, специалисты выявили все основные технические проблемы пассажирских поездов и уже перешли к активной фазе ремонта и модернизации. Цель проекта — повысить надёжность поездов и улучшить условия перевозки пассажиров.
После завершения работ над первыми двумя составами компания планирует приступить к капитальному ремонту ещё трёх пассажирских поездов. Эти поезда задействованы на различных направлениях внутри страны, за исключением маршрута Тбилиси — Батуми, который обслуживается современными поездами Stadler. Модернизация должна обеспечить стабильную работу железнодорожного сообщения в высокий туристический сезон.