2025 წელს საბანკო სისტემაში არსებულმა დეპოზიტების მოცულობამ თითქმის 67 მილიარდ ლარს მიაღწია და წლის ბოლოს ზრდა აჩვენა. როგორც ქვეყნის ეროვნულ ბანკში განაცხადეს, სავალუტო კურსის ცვლილების გავლენის გარეშე, წლიურმა ზრდამ 15,78% შეადგინა. დეკემბრის ბოლოს ბანკებში 66,93 მილიარდი ლარი იყო შენახული - ეს 1,23 მილიარდი ლარით, ანუ 1,87%-ით მეტია, ვიდრე ერთი თვის წინ.
ამასთან, დეკემბერში დეპოზიტების სტრუქტურა შეიცვალა. ვადიანი დეპოზიტების მოცულობა 447 მილიონი ლარით შემცირდა, რაც 1,42%-ით შემცირებას შეესაბამება. ამავდროულად, მოთხოვნამდე ანგარიშებზე თანხები შესამჩნევად გაიზარდა: მათი მოცულობა ერთდროულად 1,68 მილიარდი ლარით, ანუ 5%-ით გაიზარდა, რაც მეანაბრეების უფრო ფრთხილ სტრატეგიაზე მიუთითებს.
დამატებით, ეროვნულმა ბანკმა აღნიშნა ეროვნული ვალუტის როლის ზრდა. დეპოზიტების ლარიზაციის კოეფიციენტმა დეკემბრის ბოლოს 52% შეადგინა. უცხოურ ვალუტაში დეპოზიტებში კვლავ დომინირებს აშშ დოლარი 78,3%-იანი წილით, ხოლო ევროზე ვალუტის დეპოზიტების მთლიანი მოცულობის დაახლოებით 20% მოდის.

In 2025, the volume of deposits in the banking system of Georgia reached almost 67 billion lari, showing steady growth over the year. According to the National Bank of the country, excluding the impact of exchange rate fluctuations, the annual increase was 15.78%. At the end of December, banks held 66.93 billion lari, which is 1.23 billion lari, or 1.87%, more than a month earlier.
At the same time, the structure of deposits changed in December. The volume of term deposits decreased by 447 million lari, which corresponds to a decrease of 1.42%. Simultaneously, funds in current accounts increased significantly: their volume increased immediately by 1.68 billion lari, or 5%, which indicates a more cautious strategy of depositors.
Additionally, the National Bank noted the increasing role of the national currency. The coefficient of larization of deposits as of the end of December was 52%. The US dollar still dominates in foreign currency deposits with a share of 78.3%, while the euro accounts for about 20% of the total volume of foreign currency deposits.