2025 წელს საბანკო სისტემაში არსებულმა დეპოზიტების მოცულობამ თითქმის 67 მილიარდ ლარს მიაღწია და წლის ბოლოს ზრდა აჩვენა. როგორც ქვეყნის ეროვნულ ბანკში განაცხადეს, სავალუტო კურსის ცვლილების გავლენის გარეშე, წლიურმა ზრდამ 15,78% შეადგინა. დეკემბრის ბოლოს ბანკებში 66,93 მილიარდი ლარი იყო შენახული - ეს 1,23 მილიარდი ლარით, ანუ 1,87%-ით მეტია, ვიდრე ერთი თვის წინ.
ამასთან, დეკემბერში დეპოზიტების სტრუქტურა შეიცვალა. ვადიანი დეპოზიტების მოცულობა 447 მილიონი ლარით შემცირდა, რაც 1,42%-ით შემცირებას შეესაბამება. ამავდროულად, მოთხოვნამდე ანგარიშებზე თანხები შესამჩნევად გაიზარდა: მათი მოცულობა ერთდროულად 1,68 მილიარდი ლარით, ანუ 5%-ით გაიზარდა, რაც მეანაბრეების უფრო ფრთხილ სტრატეგიაზე მიუთითებს.
დამატებით, ეროვნულმა ბანკმა აღნიშნა ეროვნული ვალუტის როლის ზრდა. დეპოზიტების ლარიზაციის კოეფიციენტმა დეკემბრის ბოლოს 52% შეადგინა. უცხოურ ვალუტაში დეპოზიტებში კვლავ დომინირებს აშშ დოლარი 78,3%-იანი წილით, ხოლო ევროზე ვალუტის დეპოზიტების მთლიანი მოცულობის დაახლოებით 20% მოდის.

В 2025 году объём депозитов в банковской системе Грузии достиг почти 67 млрд лари, показав уверенный рост по итогам года. Как сообщили в Национальном банке страны, без учёта влияния колебаний валютных курсов годовой прирост составил 15,78%. На конец декабря в банках хранилось 66,93 млрд лари — это на 1,23 млрд лари, или на 1,87%, больше, чем месяцем ранее.
При этом структура вкладов в декабре изменилась. Объём срочных депозитов сократился на 447 млн лари, что соответствует снижению на 1,42%. Одновременно заметно выросли средства на счетах до востребования: их объём увеличился сразу на 1,68 млрд лари, или на 5%, что указывает на более осторожную стратегию вкладчиков.
Дополнительно в Нацбанке отметили рост роли национальной валюты. Коэффициент ларизации депозитов по состоянию на конец декабря составил 52%. Во вкладах в иностранной валюте по-прежнему доминирует доллар США с долей 78,3%, тогда как на евро приходится около 20% общего объёма валютных депозитов.