თბილისი ერთი აეროპორტით დარჩება: ძველი ახლის გახსნის შემდეგ დაიხურება
საქართველო გეგმავს თბილისის მოქმედი საერთაშორისო აეროპორტის დახურვას ვაზიანის გარეუბანში ახალი საჰაერო ნავსადგურის მშენებლობის დასრულებისთანავე. ამის შესახებ ეკონომიკის მინისტრის მოადგილემ თამარ იოსელიანმა განაცხადა. ახალი აეროპორტი გათვლილია 20 მილიონამდე მგზავრის მომსახურებაზე, რაც ოთხჯერ აღემატება ახლანდელი ობიექტის გამტარუნარიანობას და ექსპლუატაციაში 2031 წლის ბოლოსთვის უნდა შევიდეს.
ახალი აეროპორტის მშენებლობის აუცილებლობა გამოწვეულია მგზავრთნაკადის მნიშვნელოვანი ზრდით, რომელსაც მოქმედი აეროპორტი ვეღარ უმკლავდებოდა. პროექტის შესახებ გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა ინფრასტრუქტურის გაფართოებისა და მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით.
ამჟამად მშენებლობა ფერხდება მთავრობის მიერ TAV Georgia-სთან შეთანხმების არარსებობის გამო, რომელიც თბილისისა და ბათუმის აეროპორტებს მართავს. ხელისუფლება განიხილავს ახალი აეროპორტის წილის ინვესტორებზე გაყიდვის შესაძლებლობას, ამასთან საკონტროლო პაკეტი სახელმწიფოს ხელში დარჩება.

Тбилиси останется с одним аэропортом: старый закроют после открытия нового
Грузия планирует закрыть действующий Тбилисский международный аэропорт сразу после завершения строительства новой воздушной гавани в пригороде Вазиани. Об этом заявила заместитель министра экономики Тамар Иоселиани. Новый аэропорт рассчитан на обслуживание до 20 млн пассажиров, что в четыре раза превышает пропускную способность нынешнего объекта, и должен вступить в эксплуатацию к концу 2031 года.
Необходимость строительства нового аэропорта вызвана значительным ростом пассажиропотока, с которым действующий аэропорт уже не справлялся. Решение о проекте было принято для расширения инфраструктуры и улучшения качества обслуживания.
На данный момент строительство задерживается из-за отсутствия договора правительства с TAV Georgia, управляющей аэропортами Тбилиси и Батуми. Власти рассматривают возможность продажи доли нового аэропорта инвесторам, при этом контрольный пакет останется у государства.