ავიაკომპანია FlyArystan-მა დროებით შეაჩერა ფრენები მარშრუტზე ასტანა – ქუთაისი 2026 წლის 1 თებერვლიდან 15 მარტამდე. გადაწყვეტილება მიღებულია ფრენების პროგრამის ოპტიმიზაციის ფარგლებში, განაცხადეს კომპანიის პრესსამსახურში. 16 მარტიდან რეისები განახლდება, ხოლო განახლებული განრიგი ხელმისაწვდომია ავიაკომპანიის ვებგვერდზე და მობილურ აპლიკაციაში.
მგზავრებს, რომელთა რეისები გაუქმებულია გადამზიდველის ბრალით, შეუძლიათ უფასოდ გადა booking-ონ ბილეთები FlyArystan-ის სხვა რეისებზე ან დაიბრუნონ ბილეთის სრული ღირებულება. ბილეთების მფლობელებს, რომლებმაც ბილეთები შეიძინეს ვებგვერდის ან აპლიკაციის საშუალებით, შეუძლიათ ცვლილებების შეტანა დამოუკიდებლად, ხოლო მესამე მხარის სერვისების მომხმარებლებმა უნდა მიმართონ შესყიდვის ადგილს.
გარდა ამისა, საქართველოში მოგზაურობის დაგეგმვისას გასათვალისწინებელია შესვლის ახალი წესები: 2026 წლის 1 იანვრიდან უცხოელებს უნდა ჰქონდეთ მოქმედი სამედიცინო დაზღვევის პოლისი. მისი არარსებობის შემთხვევაში, მესაზღვრეებმა შეიძლება უარი თქვან შესვლაზე ან დააკისრონ ჯარიმა, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ყაზახეთის მოქალაქეებისთვის.

Авиакомпания FlyArystan временно приостановила полёты по маршруту Астана – Кутаиси с 1 февраля по 15 марта 2026 года. Решение принято в рамках оптимизации программы полётов, сообщили в пресс-службе компании. С 16 марта рейсы будут возобновлены, а актуальное расписание доступно на сайте и в мобильном приложении авиакомпании.
Пассажиры, чьи рейсы отменены по вине перевозчика, могут бесплатно перебронировать билеты на другие рейсы FlyArystan или вернуть полную стоимость билета. Владельцы билетов, купленных через сайт или приложение, могут внести изменения самостоятельно, а пользователи сторонних сервисов должны обращаться к месту покупки.
Кроме того, при планировании поездки в Грузию следует учитывать новые правила въезда: с 1 января 2026 года иностранцы обязаны иметь действующий медицинский страховой полис. При его отсутствии пограничники могут отказать во въезде или наложить штраф, что особенно важно для граждан Казахстана.