გადარიცხვები გამკაცრებული კონტროლის ქვეშ: საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა სარისკო ქვეყნების სია განაახლა
სიაში 33 იურისდიქცია დარჩა, შემადგენლობა მნიშვნელოვნად შეიცვალა
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ფულის გადარიცხვებისა და ფინანსური თანამშრომლობისთვის მაღალი რისკის მქონე ქვეყნების განახლებული სია დაამტკიცა. 2026 წლის 21 იანვრის დოკუმენტის თანახმად, ასეთი იურისდიქციების საერთო რაოდენობა უცვლელი დარჩა - 33, თუმცა სია მნიშვნელოვნად გადაიხედა: 11 ქვეყანა გამოირიცხა და ამდენივე დაემატა.
განახლებული სიიდან გაქრა ანგილია, ანტიგუა და ბარბუდა, ბოტსვანა, განა, ზიმბაბვე, ისლანდია, კამბოჯა, მავრიკი, მალტა, მონღოლეთი და ტაჯიკეთი. ამავდროულად, ეროვნულმა ბანკმა სიაში შეიყვანა ბურკინა-ფასო, ერაყი, ვანუატუ, ვენესუელა, ვიეტნამი, კამერუნი, ლიბანი, მოზამბიკი, სამხრეთ აფრიკა, სამხრეთ სუდანი და ჰაიტი, რაც მიუთითებს ამ ქვეყნებთან ფინანსური ოპერაციების დროს გაზრდილ რისკებზე.
ფულის გათეთრების მაღალი რისკის მქონე სახელმწიფოების მიმდინარე სიაში ასევე შედის ავღანეთი, ალბანეთი, ბარბადოსი, ბაჰამის კუნძულები, გიბრალტარი, დომინიკა, იამაიკა, იემენი, ირანი, კაიმანის კუნძულები, კოლუმბია, ჩინეთი, მიანმა, ნიგერია, ნიკარაგუა, პაკისტანი, პანამა, სეიშელის კუნძულები, სენტ-ვინსენტი და გრენადინები, სირია და უგანდა. ამ იურისდიქციებთან გადარიცხვებისა და ტრანზაქციების განხორციელებისას ბანკებმა შეიძლება მოითხოვონ დამატებითი დოკუმენტები ან უარი თქვან ოპერაციების განხორციელებაზე.

The list remains at 33 jurisdictions, but the composition has changed significantly
The National Bank of Georgia has approved an updated list of high-risk countries for money transfers and financial cooperation. According to the document dated January 21, 2026, the total number of such jurisdictions remains the same — 33, however, the list has been significantly revised: 11 countries have been excluded from it and the same number have been added.
Anguilla, Antigua and Barbuda, Botswana, Ghana, Zimbabwe, Iceland, Cambodia, Mauritius, Malta, Mongolia, and Tajikistan have disappeared from the updated list. At the same time, the National Bank included Burkina Faso, Iraq, Vanuatu, Venezuela, Vietnam, Cameroon, Lebanon, Mozambique, South Africa, South Sudan, and Haiti in the list, pointing to increased risks in financial transactions with these countries.
The current list of countries with a high risk of money laundering also includes Afghanistan, Albania, Barbados, Bahamas, Gibraltar, Dominica, Jamaica, Yemen, Iran, Cayman Islands, Colombia, China, Myanmar, Nigeria, Nicaragua, Pakistan, Panama, Seychelles, St. Vincent and the Grenadines, Syria, and Uganda. When transferring and transacting with these jurisdictions, banks may request additional documents or refuse to conduct transactions.