გადარიცხვები გამკაცრებული კონტროლის ქვეშ: საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა სარისკო ქვეყნების სია განაახლა
სიაში 33 იურისდიქცია დარჩა, შემადგენლობა მნიშვნელოვნად შეიცვალა
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ფულის გადარიცხვებისა და ფინანსური თანამშრომლობისთვის მაღალი რისკის მქონე ქვეყნების განახლებული სია დაამტკიცა. 2026 წლის 21 იანვრის დოკუმენტის თანახმად, ასეთი იურისდიქციების საერთო რაოდენობა უცვლელი დარჩა - 33, თუმცა სია მნიშვნელოვნად გადაიხედა: 11 ქვეყანა გამოირიცხა და ამდენივე დაემატა.
განახლებული სიიდან გაქრა ანგილია, ანტიგუა და ბარბუდა, ბოტსვანა, განა, ზიმბაბვე, ისლანდია, კამბოჯა, მავრიკი, მალტა, მონღოლეთი და ტაჯიკეთი. ამავდროულად, ეროვნულმა ბანკმა სიაში შეიყვანა ბურკინა-ფასო, ერაყი, ვანუატუ, ვენესუელა, ვიეტნამი, კამერუნი, ლიბანი, მოზამბიკი, სამხრეთ აფრიკა, სამხრეთ სუდანი და ჰაიტი, რაც მიუთითებს ამ ქვეყნებთან ფინანსური ოპერაციების დროს გაზრდილ რისკებზე.
ფულის გათეთრების მაღალი რისკის მქონე სახელმწიფოების მიმდინარე სიაში ასევე შედის ავღანეთი, ალბანეთი, ბარბადოსი, ბაჰამის კუნძულები, გიბრალტარი, დომინიკა, იამაიკა, იემენი, ირანი, კაიმანის კუნძულები, კოლუმბია, ჩინეთი, მიანმა, ნიგერია, ნიკარაგუა, პაკისტანი, პანამა, სეიშელის კუნძულები, სენტ-ვინსენტი და გრენადინები, სირია და უგანდა. ამ იურისდიქციებთან გადარიცხვებისა და ტრანზაქციების განხორციელებისას ბანკებმა შეიძლება მოითხოვონ დამატებითი დოკუმენტები ან უარი თქვან ოპერაციების განხორციელებაზე.

Переводы под усиленным контролем: Нацбанк Грузии обновил список стран риска
Национальный банк Грузии утвердил обновленный перечень стран с высоким риском для денежных переводов и финансового сотрудничества. Согласно документу от 21 января 2026 года, общее число таких юрисдикций осталось прежним — 33, однако список был существенно пересмотрен: 11 стран из него исключили и столько же добавили.
Из обновленного перечня исчезли Ангилья, Антигуа и Барбуда, Ботсвана, Гана, Зимбабве, Исландия, Камбоджа, Маврикий, Мальта, Монголия и Таджикистан. Одновременно Нацбанк включил в список Буркина-Фасо, Ирак, Вануату, Венесуэлу, Вьетнам, Камерун, Ливан, Мозамбик, Южную Африку, Южный Судан и Гаити, указав на повышенные риски при финансовых операциях с этими странами.
В актуальный перечень государств с высоким риском отмывания денег также входят Афганистан, Албания, Барбадос, Багамы, Гибралтар, Доминика, Ямайка, Йемен, Иран, Каймановы острова, Колумбия, КНР, Мьянма, Нигерия, Никарагуа, Пакистан, Панама, Сейшельские острова, Сент-Винсент и Гренадины, Сирия и Уганда. При переводах и сделках с этими юрисдикциями банки могут запрашивать дополнительные документы или отказывать в проведении операций.