2025 წელს საქართველომ საერთაშორისო ტურიზმიდან თითქმის 4,7 მილიარდი დოლარი მიიღო, რაც 6%-ით მეტია 2024 წელთან შედარებით, იუწყება ქვეყნის ეროვნული ბანკი. ტურისტების ხარჯების ლიდერი რუსები არიან - 694 მილიონი დოლარი, თუმცა ეს 18%-ით ნაკლებია გასული წლის მაჩვენებელზე. თურქეთი მეორე ადგილზეა 606 მილიონი დოლარით, მას მოსდევს ისრაელი - 586,3 მილიონი დოლარი (34%-იანი ზრდა), აზერბაიჯანი - 223 მილიონი დოლარი (33%-იანი ზრდა) და სომხეთი - 169,5 მილიონი დოლარი (8%-იანი ზრდა). ევროკავშირისა და დიდი ბრიტანეთის ქვეყნებიდან ტურისტების შემოსავალმა 660 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც 16%-ით მეტია.
მთლიანობაში, 2025 წელს საქართველოში 6 456 064 უცხოელი სტუმარი ეწვია, რაც 6,2%-ით მეტია 2024 წელთან შედარებით. მათგან 5,5 მილიონი ტურისტი იყო, ხოლო 1,33 მილიონი - ერთდღიანი ვიზიტორი. ზრდის მიუხედავად, მაჩვენებელი ჯერ კიდევ ჩამორჩება 2019 წლის რეკორდს, როდესაც ქვეყანას 9,3 მილიონზე მეტი ადამიანი ეწვია.
ბოლო წლებში საერთაშორისო ტურიზმიდან ქვეყნის შემოსავალი სტაბილურ ზრდას აჩვენებს: 2021 წელი - 1,2 მილიარდი დოლარი, 2022 წელი - 3,5 მილიარდი, 2023 წელი - 4,1 მილიარდი, 2024 წელი - 4,4 მილიარდი, 2025 წელი - 4,7 მილიარდი დოლარი. ტურიზმი რჩება სავალუტო შემოსავლების მთავარ წყაროდ და საქართველოს ეკონომიკის მამოძრავებელ ძალად.

В 2025 году Грузия получила почти 4,7 млрд долларов от международного туризма, что на 6% больше, чем в 2024 году, сообщает Национальный банк страны. Лидером по расходам туристов остаются россияне — 694 млн долларов, хотя это на 18% меньше, чем годом ранее. Турция на втором месте с 606 млн долларов, за ней Израиль — 586,3 млн долларов (рост на 34%), Азербайджан — 223 млн долларов (рост на 33%) и Армения — 169,5 млн долларов (рост на 8%). Доходы от туристов из ЕС и Великобритании составили 660 млн долларов, увеличившись на 16%.
В целом Грузию в 2025 году посетили 6 456 064 иностранных гостей, на 6,2% больше, чем в 2024 году. Из них 5,5 млн были туристами, а 1,33 млн — однодневными посетителями. Несмотря на рост, показатель пока остаётся ниже рекорда 2019 года, когда страну посетили более 9,3 млн человек.
За последние годы доходы страны от международного туризма демонстрируют стабильный рост: 2021 год — 1,2 млрд долларов, 2022-й — 3,5 млрд, 2023-й — 4,1 млрд, 2024-й — 4,4 млрд, 2025-й — 4,7 млрд долларов. Туризм остаётся ключевым источником валютных поступлений и драйвером экономики Грузии.