ქვეყანა აჩქარებს სტრატეგიული ავტომაგისტრალების მშენებლობის დასრულებას, რომლებიც სომხეთს, აზერბაიჯანსა და თურქეთს საქართველოს ტერიტორიის გავლით დააკავშირებს. მთავრობის გეგმის მიხედვით, 2026 წლის ბოლოსთვის რუსთავი-წითელი ხიდისა და ალგეთი-სადახლოს გზები სრულად ექსპლუატაციაში შევა, რაც მეზობელ ქვეყნებთან სწრაფ და უსაფრთხო მიმოსვლას უზრუნველყოფს. ამავდროულად, სრულდება ბათუმი-სარფის ავტომაგისტრალი, რომელიც თურქეთის საზღვრისკენ მიმავალ გზას ხსნის.
პროექტი შედის ტრანსკასპიური საერთაშორისო მარშრუტის „შუა დერეფნის“ მასშტაბურ პროექტში, რომელიც აზიასა და ევროპას აკავშირებს. რომელიც 2014 წელს ყაზახეთისა და აზერბაიჯანის მონაწილეობით შეიქმნა, ის უზრუნველყოფს სახმელეთო ლოგისტიკას ჩინეთიდან კასპიის ზღვის გავლით შავი ზღვის რეგიონში. საქართველო, რომელიც 2022 წელს შეუერთდა პროექტს, საკვანძო როლს ასრულებს და კასპიისა და შავი ზღვების დამაკავშირებელი ხდება.
ამ გზების რეალიზაცია ქვეყანას რეგიონის სტრატეგიულ სატრანზიტო კვანძად აქცევს. ახალი ინფრასტრუქტურული კომპლექსი არა მხოლოდ ტვირთების გადაზიდვას დააჩქარებს, არამედ ბიზნესისა და ტურისტებისთვის ახალ შესაძლებლობებსაც გახსნის და გააძლიერებს საქართველოს საერთაშორისო მნიშვნელობას გლობალურ ლოგისტიკაში.

Страна ускоряет завершение строительства стратегических автомагистралей, которые соединят Армению, Азербайджан и Турцию через грузинскую территорию. По плану правительства, к концу 2026 года дороги Рустави – Красный мост и Алгети – Садахло будут полностью введены в эксплуатацию, обеспечивая скоростное и безопасное сообщение с соседними странами. Одновременно финализируется трасса Батуми – Сарпи, открывающая путь к турецкой границе.
Проект входит в масштабный Транскаспийский международный маршрут «Средний коридор», связывающий Азию и Европу. Созданный еще в 2014 году при участии Казахстана и Азербайджана, он обеспечивает сухопутную логистику от Китая через Каспийское море к Черноморскому региону. Присоединившаяся в 2022 году Грузия играет ключевую роль, становясь связующим звеном между Каспием и Черным морем.
Реализация этих дорог превращает страну в стратегический транзитный узел региона. Новый инфраструктурный комплекс не только ускорит перевозки грузов, но и откроет новые возможности для бизнеса и туристов, укрепив международное значение Грузии в глобальной логистике.