ქვეყანა აჩქარებს სტრატეგიული ავტომაგისტრალების მშენებლობის დასრულებას, რომლებიც სომხეთს, აზერბაიჯანსა და თურქეთს საქართველოს ტერიტორიის გავლით დააკავშირებს. მთავრობის გეგმის მიხედვით, 2026 წლის ბოლოსთვის რუსთავი-წითელი ხიდისა და ალგეთი-სადახლოს გზები სრულად ექსპლუატაციაში შევა, რაც მეზობელ ქვეყნებთან სწრაფ და უსაფრთხო მიმოსვლას უზრუნველყოფს. ამავდროულად, სრულდება ბათუმი-სარფის ავტომაგისტრალი, რომელიც თურქეთის საზღვრისკენ მიმავალ გზას ხსნის.
პროექტი შედის ტრანსკასპიური საერთაშორისო მარშრუტის „შუა დერეფნის“ მასშტაბურ პროექტში, რომელიც აზიასა და ევროპას აკავშირებს. რომელიც 2014 წელს ყაზახეთისა და აზერბაიჯანის მონაწილეობით შეიქმნა, ის უზრუნველყოფს სახმელეთო ლოგისტიკას ჩინეთიდან კასპიის ზღვის გავლით შავი ზღვის რეგიონში. საქართველო, რომელიც 2022 წელს შეუერთდა პროექტს, საკვანძო როლს ასრულებს და კასპიისა და შავი ზღვების დამაკავშირებელი ხდება.
ამ გზების რეალიზაცია ქვეყანას რეგიონის სტრატეგიულ სატრანზიტო კვანძად აქცევს. ახალი ინფრასტრუქტურული კომპლექსი არა მხოლოდ ტვირთების გადაზიდვას დააჩქარებს, არამედ ბიზნესისა და ტურისტებისთვის ახალ შესაძლებლობებსაც გახსნის და გააძლიერებს საქართველოს საერთაშორისო მნიშვნელობას გლობალურ ლოგისტიკაში.

The country is accelerating the completion of strategic highways that will connect Armenia, Azerbaijan, and Turkey through Georgian territory. According to the government's plan, by the end of 2026, the Rustavi – Red Bridge and Algeti – Sadakhlo roads will be fully operational, providing high-speed and safe communication with neighboring countries. At the same time, the Batumi – Sarpi highway, which opens the way to the Turkish border, is being finalized.
The project is part of the large-scale Trans-Caspian International Transport Route "Middle Corridor", connecting Asia and Europe. Created in 2014 with the participation of Kazakhstan and Azerbaijan, it provides land logistics from China through the Caspian Sea to the Black Sea region. Georgia, which joined in 2022, plays a key role, becoming a connecting link between the Caspian and Black Seas.
The implementation of these roads turns the country into a strategic transit hub of the region. The new infrastructure complex will not only speed up the transportation of goods, but also open up new opportunities for business and tourists, strengthening Georgia's international importance in global logistics.