საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა მთავრობის ადმინისტრაციის კომპიუტერულ სისტემაში შესაძლო დივერსიისა და არასანქცირებული შეღწევის ფაქტზე შემოწმება დაიწყო. უწყებაში განაცხადეს, რომ თავდასხმა შესაძლოა მიმართული ყოფილიყო არასანდო ინფორმაციის გავრცელებაზე, რაც ქვეყნისთვის პოტენციურ პოლიტიკურ და ეკონომიკურ შედეგებს გამოიწვევდა. ამასთან დაკავშირებით, სუს-მა მედიას და ცალკეულ პირებს მოუწოდა, თავი შეიკავონ საეჭვო ინფორმაციის გავრცელებისგან.
გამოძიება მიმდინარეობს სისხლის სამართლის კოდექსის 318-ე (დივერსია) და 284-ე (კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევა) მუხლებით. შემოწმების საფუძვლად უწყებამ 25 დეკემბერს მთავრობის ვებგვერდზე „გაზპრომისგან“ ბუნებრივი აირის შესყიდვის შესახებ მონაცემების გამოქვეყნება დაასახელა, მათ შორის მოცულობები და ფასები.
ამ ინფორმაციამ ქართულ მედიაში დიდი რეზონანსი გამოიწვია და გამოქვეყნების შემდეგ ვებგვერდიდან წაიშალა. სუს-ი აგრძელებს მუშაობას ყველა გარემოების გასარკვევად, რათა თავიდან აიცილოს შესაძლო ზიანი სახელმწიფო ინტერესებისთვის.

Служба государственной безопасности Грузии начала проверку возможного саботажа и несанкционированного доступа к компьютерной системе Администрации правительства. В ведомстве сообщили, что атака могла быть направлена на распространение недостоверной информации с потенциальными политическими и экономическими последствиями для страны. В связи с этим СГБ рекомендовала СМИ и отдельным лицам воздержаться от распространения сомнительных сведений.
Расследование ведётся по статьям 318 (Саботаж) и 284 (Самовольное проникновение в компьютерную систему) Уголовного кодекса. В качестве основания для проверки ведомство назвало публикацию на сайте правительства 25 декабря данных о закупках природного газа у «Газпрома», включая объемы и цены.
Эта информация вызвала широкий резонанс в грузинских СМИ и была удалена с сайта после обнародования. СГБ продолжает работу по выяснению всех обстоятельств, чтобы предотвратить возможный ущерб государственным интересам.