გაზსადენი იგდირი-ნახიჩევანი გახსნის გაზის რევერსულ მიწოდებას
გაზსადენი იგდირი-ნახიჩევანი, რომელიც უზრუნველყოფს გაზის პირდაპირ მიწოდებას ნახიჩევანსა და თურქეთს შორის, ასევე შეუძლია მიიღოს რევერსული ნაკადები გამტარუნარიანობის გაზრდის წყალობით. ამის შესახებ აზერბაიჯანის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილემ ორხან ზეინალოვმა თურქეთის ქალაქ რიზეში, საერთაშორისო ფორუმზე განაცხადა.
ზეინალოვის თქმით, პროექტი არა მხოლოდ აძლიერებს ნახიჩევანის ენერგოუსაფრთხოებას, არამედ ქმნის წინაპირობებს ზანგეზურის დერეფნის ფარგლებში მომავალი ინფრასტრუქტურული სინქრონულობისთვის.
მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა აზერბაიჯანულ-თურქული სტრატეგიული ალიანსის წვლილს რეგიონულ უსაფრთხოებაში, მდგრად განვითარებასა და მრავალმხრივ თანამშრომლობაში ენერგეტიკის სფეროში. ერთობლივი ინიციატივები გაგრძელდება აზერბაიჯანულ-თურქული ენერგეტიკული ფორუმის, პროფილური სამუშაო ჯგუფებისა და მწვანე ენერგიის დერეფნების შექმნის პროექტების მეშვეობით.

Газопровод Ыгдыр-Нахчыван откроет реверсные поставки газа
Газопровод Ыгдыр-Нахчыван, обеспечивающий прямые поставки газа между Нахчываном и Турцией, также способен принимать реверсные потоки благодаря увеличению пропускной способности. Об этом заявил заместитель министра энергетики Азербайджана Орхан Зейналов на Международном форуме Айдер в турецком Ризе.
По словам Зейналова, проект не только усиливает энергобезопасность Нахчывана, но и создаёт предпосылки для будущей инфраструктурной синхронности в рамках Зангезурского коридора.
Заместитель министра подчеркнул вклад азербайджано-турецкого стратегического союза в региональную безопасность, устойчивое развитие и многостороннее сотрудничество в энергетике. Совместные инициативы будут продолжены через Азербайджано-Турецкий энергетический форум, профильные рабочие группы и проекты по созданию коридоров зеленой энергии.