ფოთის საზღვაო პორტმა 2025 წელს 636 ათასი კონტეინერი დაამუშავა, რაც 17%-ით მეტია წინა წელთან შედარებით, - იტყობინება კომპანია APM Terminals. მიღებული სატვირთო გემების რაოდენობამ 362-ს მიაღწია, რაც ასევე სარეკორდო მაჩვენებელია პორტისთვის.
„ფოთის საზღვაო პორტს აქამდე არასდროს დაუმუშავებია ტვირთის ასეთი მოცულობა“, - აღნიშნეს APM Terminals-ში. წარმატება ვაჭრობის ზრდასა და პორტის ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციას უკავშირდება.
Источник изображения: მარია ნოვოსელოვა/ "კავკასიის მაცნე"
პარალელურად, საქართველოში გრძელდება ახალი პორტის, ანაკლიის მშენებლობა, რომლის საანგარიშო სიმძლავრე წელიწადში 1 მილიონ კონტეინერზე მეტია. პროექტში მთლიანი ინვესტიციის მოცულობა 600 მილიონ დოლარს შეადგენს, რაც ქვეყნის ლოგისტიკური პოტენციალის გაზრდის საშუალებას იძლევა.

Морской порт Поти в 2025 году обработал 636 тыс контейнеров, что на 17% больше, чем годом ранее, сообщила компания APM Terminals. Количество принятых грузовых судов достигло 362, что также стало рекордным показателем для порта.
«Морской порт Поти никогда прежде не обрабатывал такой объем грузов», — отметили в APM Terminals. Успех связывают с ростом торговли и модернизацией инфраструктуры порта.
Параллельно в Грузии продолжается строительство нового порта Анаклия с расчетной мощностью более 1 млн контейнеров в год. Общий объем инвестиций в проект составляет $600 млн, что позволит увеличить логистический потенциал страны.