ფოთის პორტმა კონტეინერების ახალი რეკორდი დაამყარა
ფოთის საზღვაო პორტმა 2025 წელს 636 ათასი კონტეინერი დაამუშავა, რაც 17%-ით მეტია წინა წელთან შედარებით, - იტყობინება კომპანია APM Terminals. მიღებული სატვირთო გემების რაოდენობამ 362-ს მიაღწია, რაც ასევე სარეკორდო მაჩვენებელია პორტისთვის.
„ფოთის საზღვაო პორტს აქამდე არასდროს დაუმუშავებია ტვირთის ასეთი მოცულობა“, - აღნიშნეს APM Terminals-ში. წარმატება ვაჭრობის ზრდასა და პორტის ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციას უკავშირდება.
პარალელურად, საქართველოში გრძელდება ახალი პორტის, ანაკლიის მშენებლობა, რომლის საანგარიშო სიმძლავრე წელიწადში 1 მილიონ კონტეინერზე მეტია. პროექტში მთლიანი ინვესტიციის მოცულობა 600 მილიონ დოლარს შეადგენს, რაც ქვეყნის ლოგისტიკური პოტენციალის გაზრდის საშუალებას იძლევა.

In 2025, the Poti seaport handled 636,000 containers, which is 17% more than the previous year, APM Terminals reported. The number of cargo ships received reached 362, which also became a record for the port.
“The Poti seaport has never handled such a volume of cargo before,” APM Terminals noted. The success is attributed to the growth of trade and the modernization of the port's infrastructure.
At the same time, Georgia continues to build a new Anaklia port with a design capacity of more than 1 million containers per year. The total investment in the project is $600 million, which will increase the country's logistics potential.