Numbeo-ს კვლევითი ორგანიზაციის მიერ 2026 წლის საავტომობილო გზების გადატვირთულობის განახლებული ინდექსის მიხედვით, თბილისმა მსოფლიოს 340 ქალაქიდან 171-ე ადგილი დაიკავა. ეს ნიშნავს, რომ მოძრაობა საქართველოს დედაქალაქში უფრო ინტენსიურია, ვიდრე მოსკოვში, ბაქოში ან ანკარაში, მაგრამ არსებითად უფრო თავისუფალია, ვიდრე მსოფლიოს ყველაზე გადატვირთულ მეგაპოლისებში.
მეზობელი დედაქალაქები რეიტინგში შემდეგნაირად განლაგდნენ: მოსკოვი - 28-ე ადგილი, ბაქო - 143-ე, ანკარა - 146-ე, ერევანი - 273-ე. ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ ყველაზე გადატვირთული გზები მდებარეობს ლაგოსში, სან-ხოსესა და ლოს-ანჯელესში, ხოლო ყველაზე ნაკლებად გადატვირთული - ტარტუში, ვილახსა და პლზენში.
ინდექსი ითვალისწინებს არა მხოლოდ მგზავრობის დროს, არამედ მძღოლების უკმაყოფილების ხარისხს, CO2-ის ემისია და სატრანსპორტო სისტემის საერთო ეფექტურობას.
ანალიტიკოსების აზრით, თბილისის საშუალო მაჩვენებელი ასახავს დედაქალაქის გზებზე მზარდ დატვირთვას და სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარების აუცილებლობას.

According to the updated 2026 road congestion index from the research organization Numbeo, Tbilisi ranked 171st out of 340 cities worldwide. This means that traffic in the Georgian capital is more intense than in Moscow, Baku, or Ankara, but significantly freer than in the most congested megacities in the world.
Neighboring capitals are ranked as follows: Moscow - 28th place, Baku - 143rd, Ankara - 146th, Yerevan - 273rd. Experts note that the most congested roads are in Lagos, San Jose, and Los Angeles, and the least congested are in Tartu, Villach, and Pilsen.
The index takes into account not only travel time, but also the degree of driver dissatisfaction, CO2 emissions, and the overall efficiency of the transport system.
According to analysts, the average indicator for Tbilisi reflects the growing burden on the capital's roads and the need to develop transport infrastructure.