2026 წლის 1 იანვრიდან საქართველოში მასშტაბური "ამნისტია“ დაიწყება მძღოლებისთვის, რომლებსაც ქულების სისტემის დარღვევის გამო მართვის მოწმობა ჩამოერთვათ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაწყვეტილებით, უფლებები ავტომატურად აღდგება და თითოეულს 100 ქულა დაუბრუნდება. ეს ყველაფერი შეეხება დაახლოებით 35,5 ათას მოქალაქეს, რომლებმაც 2025 წლის 16 დეკემბრამდე დაკარგეს უფლებები ალკოჰოლის, ნარკოტიკების, ავტოსაგზაო შემთხვევის ადგილის დატოვების ან ქულების ამოწურვის გამო.
აღდგენის პროცესი ეტაპობრივი იქნება. მძღოლებს, რომლებმაც ნარკოტიკები მოიხმარეს (დაახლოებით 3,5 ათასი), სამედიცინო დასკვნა დასჭირდებათ. კიდევ დაახლოებით 11 ათასი შეძლებს უფლებების დაბრუნებას ჯარიმების გადახდის შემდეგ. 20 ათასი მოქალაქისთვის, რომლებსაც უფლებები ჩამოერთვათ ალკოჰოლის ან ავარიის ადგილიდან მიმალვის გამო, აღდგენის გრაფიკი შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდზე 2026 წლის 1 თებერვლამდე გამოქვეყნდება.
გარდა ამისა, პარლამენტმა გააუქმა ნორმები, რომლებიც ადრე ადმინისტრაციული დარღვევების შემდეგ უფლებების ვადაზე ადრე აღდგენის საშუალებას იძლეოდა. შედეგად, ახალი სისტემა უფრო გამჭვირვალე გახდება და მძღოლები ავტომობილის მართვის უფლების დაბრუნების თანაბარ პირობებს მიიღებენ.

С 1 января 2026 года в Грузии стартует масштабная «амнистия» для водителей, лишённых прав за нарушение балльной системы. Согласно решению МВД, права будут автоматически восстановлены, а каждому вернутся 100 баллов. Всего это коснётся около 35,5 тыс. граждан, которые до 16 декабря 2025 года потеряли права за алкоголь, наркотики, оставление места ДТП или исчерпание баллов.
Процесс восстановления будет поэтапным. Водителям, употреблявшим наркотики (примерно 3,5 тыс.), потребуется медицинское заключение. Ещё около 11 тыс. смогут вернуть права после уплаты штрафов. Для 20 тыс. граждан, лишённых прав за алкоголь или скрытие с места аварии, график восстановления будет опубликован на сайте МВД до 1 февраля 2026 года.
Кроме того, парламент отменил нормы, которые ранее позволяли досрочно восстанавливать права после административных нарушений. В результате новая система станет более прозрачной, а водители получат равные условия для возвращения права управления автомобилем.