2026 წლის 1 იანვრიდან საქართველოში მასშტაბური "ამნისტია“ დაიწყება მძღოლებისთვის, რომლებსაც ქულების სისტემის დარღვევის გამო მართვის მოწმობა ჩამოერთვათ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაწყვეტილებით, უფლებები ავტომატურად აღდგება და თითოეულს 100 ქულა დაუბრუნდება. ეს ყველაფერი შეეხება დაახლოებით 35,5 ათას მოქალაქეს, რომლებმაც 2025 წლის 16 დეკემბრამდე დაკარგეს უფლებები ალკოჰოლის, ნარკოტიკების, ავტოსაგზაო შემთხვევის ადგილის დატოვების ან ქულების ამოწურვის გამო.
აღდგენის პროცესი ეტაპობრივი იქნება. მძღოლებს, რომლებმაც ნარკოტიკები მოიხმარეს (დაახლოებით 3,5 ათასი), სამედიცინო დასკვნა დასჭირდებათ. კიდევ დაახლოებით 11 ათასი შეძლებს უფლებების დაბრუნებას ჯარიმების გადახდის შემდეგ. 20 ათასი მოქალაქისთვის, რომლებსაც უფლებები ჩამოერთვათ ალკოჰოლის ან ავარიის ადგილიდან მიმალვის გამო, აღდგენის გრაფიკი შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდზე 2026 წლის 1 თებერვლამდე გამოქვეყნდება.
გარდა ამისა, პარლამენტმა გააუქმა ნორმები, რომლებიც ადრე ადმინისტრაციული დარღვევების შემდეგ უფლებების ვადაზე ადრე აღდგენის საშუალებას იძლეოდა. შედეგად, ახალი სისტემა უფრო გამჭვირვალე გახდება და მძღოლები ავტომობილის მართვის უფლების დაბრუნების თანაბარ პირობებს მიიღებენ.

From January 1, 2026, Georgia will launch a large-scale "amnesty" for drivers deprived of their licenses for violating the point system. According to the Ministry of Internal Affairs' decision, licenses will be automatically restored, and everyone will receive 100 points back. In total, this will affect about 35.5 thousand citizens who, before December 16, 2025, lost their licenses for alcohol, drugs, leaving the scene of an accident, or exhausting their points.
The restoration process will be phased. Drivers who used drugs (approximately 3.5 thousand) will require a medical certificate. Another approximately 11 thousand will be able to regain their licenses after paying fines. For 20 thousand citizens deprived of their licenses for alcohol or fleeing the scene of an accident, the restoration schedule will be published on the Ministry of Internal Affairs website by February 1, 2026.
In addition, the parliament has abolished the norms that previously allowed for the early restoration of rights after administrative violations. As a result, the new system will become more transparent, and drivers will receive equal conditions for regaining the right to drive a car.