საქართველოს მთავრობამ მიკროავტობუსებით საქალაქთაშორისო რეისებზე შეზღუდვების შემოღება თითქმის ორი წლით გადადო. დადგენილების თანახმად, თბილისი-ბათუმის ხაზზე ახალი წესები 2027 წლის 1 ივნისიდან ამოქმედდება, ხოლო დანარჩენ მიმართულებებზე, მათ შორის თბილისი-ქუთაისსა და ზუგდიდი-თბილისზე - 2027 წლის 1 დეკემბრიდან.
თავდაპირველად ცვლილებების შეტანა 2025 წლის ივნისიდან იგეგმებოდა, შემდეგ 2026 წლის იანვრისთვის გადაიდო, ახლა კი ვადები კვლავ გადაიწია. ახალი წესების თანახმად, რეგულარული რეისები 150 კმ-ზე მეტ მანძილზე უნდა შესრულდეს M3 კატეგორიის ავტობუსებით - რვა მგზავრზე მეტი ტევადობით და 5 ტონაზე მეტი სრული მასით.
არარეგულარული მარშრუტებისა და საერთაშორისო გადაზიდვებისთვის მიკროავტობუსები კვლავ ნებადართულია. 2024 წლისთვის საქართველოში 5,5 ათასზე მეტი M3 ავტობუსია რეგისტრირებული, რაც ახალ სტანდარტებზე თანდათანობით გადასვლის საშუალებას იძლევა, მგზავრთა გადაყვანაში მკვეთრი შეფერხებების შექმნის გარეშე.

The Georgian government has postponed the introduction of restrictions on intercity minibus routes for almost two years. According to the decree, the new rules will come into effect on the Tbilisi-Batumi line from June 1, 2027, and on other routes, including Tbilisi-Kutaisi and Zugdidi-Tbilisi, from December 1, 2027.
Initially, the changes were planned to be introduced from June 2025, then postponed to January 2026, and now the deadlines have been shifted again. According to the new rules, regular routes over a distance of 150 km must be operated by M3 category buses - with a capacity of more than eight passengers and a total weight of over 5 tons.
Minibuses are still allowed for irregular routes and international transportation. As of 2024, there are more than 5,500 M3 buses registered in Georgia, which will allow a gradual transition to new standards without creating sharp disruptions in passenger transportation.