საქართველოს მთავრობამ მიკროავტობუსებით საქალაქთაშორისო რეისებზე შეზღუდვების შემოღება თითქმის ორი წლით გადადო. დადგენილების თანახმად, თბილისი-ბათუმის ხაზზე ახალი წესები 2027 წლის 1 ივნისიდან ამოქმედდება, ხოლო დანარჩენ მიმართულებებზე, მათ შორის თბილისი-ქუთაისსა და ზუგდიდი-თბილისზე - 2027 წლის 1 დეკემბრიდან.
თავდაპირველად ცვლილებების შეტანა 2025 წლის ივნისიდან იგეგმებოდა, შემდეგ 2026 წლის იანვრისთვის გადაიდო, ახლა კი ვადები კვლავ გადაიწია. ახალი წესების თანახმად, რეგულარული რეისები 150 კმ-ზე მეტ მანძილზე უნდა შესრულდეს M3 კატეგორიის ავტობუსებით - რვა მგზავრზე მეტი ტევადობით და 5 ტონაზე მეტი სრული მასით.
არარეგულარული მარშრუტებისა და საერთაშორისო გადაზიდვებისთვის მიკროავტობუსები კვლავ ნებადართულია. 2024 წლისთვის საქართველოში 5,5 ათასზე მეტი M3 ავტობუსია რეგისტრირებული, რაც ახალ სტანდარტებზე თანდათანობით გადასვლის საშუალებას იძლევა, მგზავრთა გადაყვანაში მკვეთრი შეფერხებების შექმნის გარეშე.

Правительство Грузии перенесло введение ограничений на междугородние рейсы микроавтобусов почти на два года. Согласно постановлению, на линии Тбилиси-Батуми новые правила начнут действовать с 1 июня 2027 года, а на остальных направлениях, включая Тбилиси-Кутаиси и Зугдиди-Тбилиси, – с 1 декабря 2027-го.
Изначально изменения планировалось ввести с июня 2025 года, затем переносили на январь 2026-го, теперь сроки снова сдвинуты. Согласно новым правилам, регулярные рейсы на расстояние более 150 км должны выполняться автобусами категории М3 – вместимостью более восьми пассажиров и полной массой свыше 5 тонн.
Для нерегулярных маршрутов и международных перевозок микроавтобусы по-прежнему разрешены. На 2024 год в Грузии зарегистрировано более 5,5 тысячи автобусов М3, что позволит постепенно перейти на новые стандарты, не создавая резких перебоев в пассажирских перевозках.