თბილისი აშენებს ახალ ხიდს ვაგზლის მოედანსა და დადიანის ქუჩას შორის
2026 წელს თბილისის ხელისუფლება დაიწყებს ხიდის მშენებლობას, რომელიც ვაგზლის მოედანსა და დადიანის გამზირს დააკავშირებს. პროექტის განსახორციელებლად გათვალისწინებულია 10 მილიონი ლარი, ნათქვამია დედაქალაქის ბიუჯეტის დოკუმენტში.
დაახლოებით 280 მეტრის სიგრძის ხიდი იქნება ორზოლიანი და გათვლილია ერთი მიმართულებით საათში 800-მდე ავტომობილის გატარებაზე. იგი განკუთვნილია შერეული მოძრაობისთვის, თუმცა პიკის საათებში პრიორიტეტი საზოგადოებრივ ტრანსპორტს მიენიჭება. პროექტი ითვალისწინებს 18-მეტრიანი ავტობუსების მოძრაობის ტრაექტორიას.
ინიციატივა პირველად თბილისის მერმა კახა კალაძემ 2024 წელს გააჟღერა, დამატებითი დეტალები კი 2025 წლის გაზაფხულზე გახდა ცნობილი. ახალი ხიდი უნდა გახდეს მოსახერხებელი ალტერნატივა რკინიგზის ხაზის აღმოსავლეთ და დასავლეთ მხარეებს შორის მიმოსვლისთვის.

Тбилиси строит новый мост между Вокзальной площадью и Дадиани
В 2026 году власти Тбилиси приступят к строительству моста, который соединит Вокзальную площадь и проспект Дадиани. На реализацию проекта предусмотрено 10 млн лари, говорится в бюджетном документе столицы.
Мост протяжённостью около 280 метров будет двухполосным и рассчитан на пропуск до 800 автомобилей в час в одном направлении. Он предназначен для смешанного движения, однако в часы пик приоритет будет отдаваться общественному транспорту. Проект учитывает траекторию движения 18-метровых автобусов.
Инициатива была впервые анонсирована мэром Тбилиси Кахой Каладзе в 2024 году, а дополнительные подробности стали известны весной 2025 года. Новый мост должен стать удобной альтернативой для сообщения между восточной и западной сторонами железнодорожной линии.