რამდენიმე ქართულმა ბანკმა ჩინეთის ტრანსსასაზღვრო ბანკთაშორისი გადახდის სისტემა CIPS-თან პირდაპირი დაკავშირების განაცხადი შეიტანა. ამის შესახებ საქართველოს ეროვნულ ბანკში მარეგულირებელი ორგანოს პრეზიდენტის, ნათია თურნავასა და CIPS-ის ხელმძღვანელის, ფუ ჰუანის მოლაპარაკებების შედეგად განაცხადეს. სებ-ში აღნიშნავენ, რომ ჩინური მხარე უკვე განიხილავს განცხადებებს და პროცესი საკმაოდ აქტიურად მიმდინარეობს.
ამჟამად საქართველოს ბანკების უმეტესობა CIPS-თან არაპირდაპირი მონაწილის სტატუსით მუშაობს - ჩინეთის ფინანსურ ინსტიტუტებში საკორესპონდენტო ანგარიშების მეშვეობით. პირდაპირი კავშირი უნდა ამარტივებდეს და აჩქარებდეს ანგარიშსწორებას იუანში, შეამციროს საოპერაციო ხარჯები და შეამციროს შუამავლების დამოკიდებულება ტრანსსასაზღვრო გადახდებში.
ეროვნულ ბანკში ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ CIPS-თან თანამშრომლობა 2025 წელს განსაკუთრებით ინტენსიური იყო. მხარეები განიხილავენ გადახდის სისტემების შემდგომ ინტეგრაციას და ქართული ბანკების მონაწილეობის გაფართოებას. CIPS ფუნქციონირებს 2015 წლიდან ჩინეთის სახალხო ბანკის მმართველობით და აერთიანებს 189 ქვეყნის 4,9 ათასზე მეტ ფინანსურ ინსტიტუტს. საქართველო და ჩინეთი 2023 წლიდან ავითარებენ სტრატეგიულ პარტნიორობას და თანმიმდევრულად აღრმავებენ ფინანსურ ურთიერთქმედებას.

Несколько грузинских банков подали заявки на прямое подключение к китайской трансграничной межбанковской платежной системе CIPS. Об этом сообщили в Национальном банке Грузии по итогам переговоров президента регулятора Натии Турнава с главой CIPS Фу Хуаном. В НБГ отмечают, что китайская сторона уже рассматривает обращения, а сам процесс продвигается достаточно активно.
Сейчас большинство банков Грузии работают с CIPS в статусе непрямых участников — через корреспондентские счета в финансовых институтах Китая. Прямое подключение должно упростить и ускорить расчёты в юанях, сократить операционные издержки и снизить зависимость от посредников при трансграничных платежах.
В Нацбанке подчеркнули, что сотрудничество с CIPS в 2025 году было особенно интенсивным. Стороны обсуждают дальнейшую интеграцию платежных систем и расширение участия грузинских банков. CIPS функционирует с 2015 года под управлением Народного банка Китая и объединяет более 4,9 тыс. финансовых институтов из 189 стран. Грузия и Китай с 2023 года развивают стратегическое партнёрство и последовательно углубляют финансовое взаимодействие.