მახაჩკალას, თბილისსა და თეირანს შორის შესაძლოა პირდაპირი ავიარეისები დაიწყოს, ამის შესახებ დაღესტნის პრემიერ-მინისტრმა აბდულმუსლიმ აბდულმუსლიმოვმა განაცხადა. მისი თქმით, საერთაშორისო აეროპორტი "უიტაში" აქტიურად ვითარდება: მგზავრთნაკადი 2020 წლიდან 2024 წლამდე გაორმაგდა - 1,4 მილიონიდან 2,9 მილიონ ადამიანამდე.
აეროპორტის რეკონსტრუქციის მეორე ეტაპი მოიცავს ახალი ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის მშენებლობას, პლატფორმის გაფართოებას 16 სადგომ ადგილამდე და საჰაერო ხომალდების მომსახურების სისტემების მოდერნიზაციას. ეს საშუალებას მოგვცემს მივიღოთ მეტი რეისი და გავაუმჯობესოთ მგზავრების მომსახურების ხარისხი.
პრემიერის თქმით, მახაჩკალა-თეირანისა და მახაჩკალა-თბილისის მარშრუტების გახსნა ახალ შესაძლებლობებს შექმნის საერთაშორისო ვაჭრობისა და ტურიზმისთვის, რაც დაღესტანს უფრო ხელმისაწვდომს გახდის უცხოელი სტუმრებისა და პარტნიორებისთვის.

Между Махачкалой, Тбилиси и Тегераном могут быть запущены прямые авиарейсы, сообщил премьер-министр Дагестана Абдулмуслим Абдулмуслимов. По его словам, международный аэропорт «Уйташ» активно развивается: пассажиропоток с 2020 по 2024 год вырос более чем вдвое – с 1,4 млн до 2,9 млн человек.
Второй этап реконструкции аэропорта включает строительство новой взлетно-посадочной полосы, расширение перрона до 16 стояночных мест и модернизацию систем обслуживания воздушных судов. Это позволит принимать больше рейсов и улучшить качество обслуживания пассажиров.
Открытие маршрутов Махачкала–Тегеран и Махачкала–Тбилиси, как отметил премьер, откроет новые возможности для международной торговли и туризма, делая Дагестан более доступным для иностранных гостей и партнёров.