ფედერალური ტერიტორიის სირიუსის საზღვაო პორტი მუშაობას 2026 წლის ზაფხულში დაიწყებს. ამის შესახებ სირიუსის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა დიმიტრი პლიშკინმა ფედერალური ტერიტორიის საბჭოს სხდომაზე განაცხადა. სამგზავრო ნავსადგურის ამოქმედების შემდეგ, ხელისუფლება გეგმავს საერთაშორისო საზღვაო მარშრუტების გახსნის შესაძლებლობის განხილვას, მათ შორის აფხაზეთის, საქართველოსა და თურქეთის მიმართულებით.
ამჟამად სირიუსში საზღვაო ტერმინალი სამგზავრო პორტად გადაკეთდება. პირველი ეტაპის ამოქმედება 2026 წელს იგეგმება: ჩქაროსნული გემის "კომეტა“-ს მარშრუტი სევასტოპოლი - სოჭი სირიუსამდე გაგრძელდება. მოსალოდნელია, რომ ერთი სეზონის განმავლობაში ამ მიმართულებით დაახლოებით 200 000 მგზავრი ისარგებლებს. გარდა ამისა, 2026 წლის აგვისტოში იგეგმება ორი საექსკურსიო და ორი რეგულარული სატრანსპორტო მარშრუტის ამოქმედება.
ახალ ხაზებზე სამუშაოდ ოთხი გემი შენდება - ორი გემი "სომერსი“ და ორი "კოტლინი“. პორტის განვითარების მეორე ეტაპი, რომელიც 2030 წლისთვის არის დაგეგმილი, ითვალისწინებს საერთაშორისო მარშრუტების გახსნას, რომლის პროგნოზირებული მგზავრთნაკადი სეზონზე 100 000 ადამიანამდეა. 2033 წლისთვის კი ხელისუფლება საზღვაო მიმოსვლის ელექტრო გემებზე გადატანას გეგმავს, რაც ნახშირორჟანგის ემისიების 30 000 ტონამდე შემცირების საშუალებას მისცემს წელიწადში.

Морской порт федеральной территории Сириус начнёт работу летом 2026 года. Об этом сообщил глава администрации Сириуса Дмитрий Плишкин на заседании совета федеральной территории. После запуска пассажирской гавани власти планируют рассмотреть возможность открытия международных морских маршрутов, включая направления в Абхазию, Грузию и Турцию.
Сейчас морской терминал в Сириусе переоборудуется под пассажирский порт. Первый этап запуска запланирован на 2026 год: маршрут скоростного судна «Комета» Севастополь – Сочи будет продлён до Сириуса. Ожидается, что за один сезон этим направлением воспользуются около 200 000 пассажиров. Кроме того, в августе 2026 года планируется запуск двух экскурсионных и двух регулярных транспортных маршрутов.
Для работы на новых линиях строятся четыре судна — два корабля «Соммерс» и два «Котлин». Во втором этапе развития порта, намеченном на 2030 год, предусматривается открытие международных маршрутов с прогнозируемым пассажиропотоком до 100 000 человек за сезон. А к 2033 году власти рассчитывают перевести морское сообщение на электросуда морского класса, что позволит сократить выбросы углекислого газа до 30 000 тонн в год.