საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პირველად დაიწყო ელექტრო სკუტერების მონაწილეობით საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების ცალკე სტატისტიკის წარმოება და გამოაქვეყნა მონაცემები 2025 წლის პირველი 9 თვის განმავლობაში. ოფიციალური ინფორმაციით, ამ პერიოდში ელექტრო სკუტერებთან დაკავშირებით 66 ავტოსაგზაო შემთხვევა დაფიქსირდა, რის შედეგადაც ადამიანებმა დაზიანებები მიიღეს, თუმცა ფატალური შემთხვევები არ დაფიქსირებულა.
ასევე გამოქვეყნდა განახლებული მაჩვენებლები ორბორბლიანი ტრანსპორტის სხვა სახეობებზე. ველოსიპედისტების მონაწილეობით 27 ავარია მოხდა, დაშავდა 23 ადამიანი, ამასთან, ორი ავტოსაგზაო შემთხვევა ლეტალური შედეგით დასრულდა. მოპედების სტატისტიკაში 34 შემთხვევა და 39 დაშავებულია, ფატალური შემთხვევები ასევე არ დაფიქსირებულა.
ყველაზე შემაშფოთებელი ციფრები მოტოციკლებზე მოდის. 2025 წლის იანვარ-სექტემბერში საქართველოში მოტოციკლისტების მონაწილეობით 748 ავტოსაგზაო შემთხვევა მოხდა, რომლებშიც 713 ადამიანი დაშავდა და 20 დაიღუპა. ახალი მონაცემები ხაზს უსვამს მკვეთრ კონტრასტს ტრანსპორტის სხვადასხვა კატეგორიას შორის და აძლიერებს დისკუსიას გზებზე უსაფრთხოების დამატებითი ზომების აუცილებლობის შესახებ.

The Georgian Interior Ministry has for the first time started keeping separate statistics on road accidents involving e-scooters and published data for the first 9 months of 2025. According to official information, 66 accidents involving e-scooters were recorded during this period, in which people were injured, but no fatalities were registered.
Updated figures for other types of two-wheeled transport have also been published. There were 27 accidents involving cyclists, 23 people were injured, and two accidents resulted in fatalities. The statistics for mopeds include 34 accidents and 39 injuries, with no fatalities recorded.
The most alarming figures were for motorcycles. In January-September 2025, 748 accidents involving motorcyclists occurred in Georgia, in which 713 people were injured and 20 died. The new data underscore the sharp contrast between different categories of transport and reinforce the discussion about the need for additional road safety measures.